Pytanie: Nauczyciel odszedł na emeryturę inie przekazał nowemu wychowawcy żadnej dokumentacji. Nie odbiera telefonu i nie ma z nim kontaktu. W jaki sposób dyrektor szkoły może zobowiązać byłego pracownika do oddania "teczki wychowawcy" wraz z dokumentacją? »
Pytanie: W trakcie roku do naszej szkoły dołączył uczeń, który zmienił miejsce zamieszkania. Poprzednia szkoła ucznia nie chce nam wydać arkuszy ocen, tłumacząc, że rodzic nie rozliczył się z książek i że otrzymamy dokumenty jeśli zmobilizujemy rodzica do zwrotu podręczników. Gdzie można skierować sprawę, jeśli nie ma możliwości załatwić ją ugodowo i na jaką podstawę prawną się powołać? »
Pytanie: W szkole realizujemy tzw. godziny dostępności dla rodziców i uczniów. We wrześniu bieżącego roku szkolnego nauczyciele zaplanowali sobie realizację tego obowiązku. Dotyczy to nauczycieli i dyrekcji. Ponadto przez dyrekcję zostały zaplanowane comiesięczne konsultacje dla rodziców. Spotkania te nie są ewidencjonowane. Ostatnio, w związku z dużą absencją nauczycieli, organ prowadzący nakazał aby godziny doraźnych zastępstw były przydzielane w ramach godzin dostępności (byłyby to godziny niepłatne). Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? »
Przypadki, w których pracownik potwierdza zapoznanie się z konkretnymi dokumentami kadrowymi określa rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Jeżeli dokumentacja jest prowadzona w systemie tradycyjnym, papierowym, potwierdzenie powinno nastąpić na piśmie, choć nie jest wykluczone tu stosowanie innego systemu jeśli takie są potrzeby danej szkoły lub sytuacji. Dowiedz się więcej. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, w części B akt osobowych, przechowuje się potwierdzenie zapoznania się przez pracownika: z treścią regulaminu pracy (art. 1043 § 2 Kodeksu pracy) albo obwieszczenia (art. 150 § 7 Kodeksu pracy), z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2374 § 3 Kodeksu pracy), z zakresem informacji objętych tajemnicą określoną w odrębnych przepisach dla danego rodzaju pracy, zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji. »
Szkoła może stanąć przed wyborem kontynuacji nauczania w formie zdalnej. Wśród rozwiązań temu służących znaleźć się mogą narzędzia do nauki zdalnej w formie wideo połączenia, a oferowane przez międzynarodowe korporacje. Czy zatem odgórnie narzuconą umowę o korzystanie z platform do zdalnego kontaktu możemy potraktować jako zgodną z RODO? »