W jaki sposób wykazać w SIO obowiązki nauczyciela dotyczące przyznanych dodatkowych godzin języka polskiego dla Ukraińców w nauczaniu początkowym, jak i w klasach IV–VIII. W szkole te godziny realizuje czterech nauczycieli, każdy z nich ma wymiar 27/18 (plus 3 godz. ww.) Jak uzupełnić tygodniowy wymiar zajęć? Jaki rodzaj obowiązku wybrać? »
Niektóre placówki podjęły już decyzję, że zajęcia w trakcie sezonu grzewczego będą prowadzone w formie zdalnej. Czy taka procedura jest zgodna z prawem? Co będzie z nauką w szkole, gdy zabraknie opału? Przepisy, które weszły w życie 1 września 2022 r., dają odpowiedzi na te pytania. »
Kwestie nowego awansu zawodowego nauczycieli wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. W szczególności pytania dotyczą nowego stanowiska mentora. Czy opiekun stażu przydzielony nauczycielowi przed 31 sierpnia 2022 r. z dniem 1 września 2022 r. stał się mentorem? Czy raczej opiekun zostaje opiekunem stażu na dotychczasowych zasadach do ukończenia stażu przez nauczyciela i taka funkcja będzie mogła istnieć do 31 sierpnia 2027 r.? Odpowiedzi w artykule. »
Zmiany w systemie oświaty objęły również kształcenie uczniów za granicą. W związku z tym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia mającej na celu dostosowanie zasad tego kształcenia do wprowadzonych zmian. Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. »
Podjęcie pracy na stanowisku nauczyciela w szkole lub placówce oświatowej skutkuje co do zasady zawieszeniem wypłaty świadczenia kompensacyjnego. O jakie jednostki oświatowe chodzi? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21. »
Projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin trafił już do Sejmu. Skrócenie norm czasu pracy nie powoduje zmian w wysokości wynagrodzenia, co oznacza, że nie będzie ono niższe niż dotychczas otrzymywane. Projekt nie przewiduje także ograniczeń w sposobach organizacji czasu pracy w okresie rozliczeniowym i umożliwia prowadzenie systemu pracy w trzech ośmiogodzinnych zmianach. A jaki jest cel i potrzeba uchwalenia ustawy oraz – jakie konsekwencje może oznaczać zmiana przepisów? »