Terminy matur i egzaminów ósmoklasisty prawdopodobnie zostaną wyznaczone w drugiej połowie czerwca. Z co najmniej 21-dniowym wyprzedzeniem ma zostać przekazana informacja dotycząca:
Terminy matur i egzaminów ósmoklasisty prawdopodobnie zostaną wyznaczone w drugiej połowie czerwca. Z co najmniej 21-dniowym wyprzedzeniem ma zostać przekazana informacja dotycząca:
egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym lub dodatkowym;
egzaminu gimnazjalnego w terminie dodatkowym;
egzaminu maturalnego w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym;
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie;
egzaminu zawodowego w terminie głównym i dodatkowym.
Z kolei potwierdzenie powołania członków i przewodniczących zespołów przedmiotowych i zespołów nadzorujących przebieg danego egzaminu w salach egzaminacyjnych oraz w miejscach przeprowadzania części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu zawodowego ma nastąpić na 3 dni przed terminami egzaminów. Wszystkie dotychczas rozpoczęte czynności dotyczące organizacji i przeprowadzania danego egzaminu zewnętrznego zostaną utrzymane w mocy.
Nowe rozwiązanie przewidziane zostało w odniesieniu do praktyk zawodowych uczniów technikum i szkoły policealnej. Otóż praktyki zaplanowane do zrealizowania w okresie, w którym wprowadzono czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty, powinny być zrealizowane do końca roku szkolnego 2019/2020 lub w klasach (semestrach) programowo wyższych.
Z kolei uczniowie najwyższych klas branżowych szkół I stopnia będący zarazem młodocianymi pracownikami, którzy po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół nie będą mogli kontynuować nauki zawodu u pracodawcy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, mają uzyskiwać roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu za faktyczny okres realizacji nauki zawodu.
Po raz kolejny tymczasowo zmodyfikowano zasady obsady stanowisk kierowniczych. Otóż w razie konieczności obsady stanowiska dyrektora przed 2 września 2020 r. możliwe będzie:
przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora,
powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora wicedyrektorowi lub innemu nauczycielowi,
przedłużenie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora,
o jeden rok szkolny, tj. do 31 sierpnia 2021 r. W tej wyjątkowej sytuacji, łączny okres pełnienia obowiązków dyrektora może być dłuższy niż 10 miesięcy. Natomiast w nowej szkole lub placówce dyrektora będzie można powołać na rok bez konieczności przeprowadzania konkursu.
MEN ma również określić nowe terminy postępowania rekrutacyjnego do klas I szkół ponadpodstawowych, z wyjątkiem publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia oraz publicznych szkół dla dorosłych. W przypadku tych szkół terminy rekrutacji semestr pierwszy klas I określą bowiem właściwi kuratorzy oświaty.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U z 2020 r., poz. 657).
strona internetowa MEN.