Pracownicy szkół, z okazji świąt Bożego Narodzenia, otrzymają paczki, bony, talony, karty podarunkowe.
Jeśli dyrektor przeznaczy na ten cel fundusze z ZFŚS, dokumentację związaną z przyznaniem świadczeń gromadzi – nie w aktach osobowych pracowników - lecz w odrębnej teczce akt.
Szczegółowe zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych oraz postępowanie w tym zakresie z wszelką dokumentacją reguluje instrukcja kancelaryjna danej szkoły. W przypadku dokumentacji związanej z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych należy założyć teczki aktowe. Każda teczka zawierająca dokumentację spraw zakończonych powinna być opisana.
6 elementów opisu teczek aktowych pracowników
Opis umieszczony na okładce teczki aktowej składa się z następujących elementów:
-
pełnej nazwy szkoły oraz pełnej nazwy komórki organizacyjnej - na środku u góry;
-
części znaku sprawy, czyli oznaczenia komórki organizacyjnej i symbolu klasyfikacyjnego z wykazu akt,
-
kategorii archiwalnej, a w przypadku kategorii B - również okresu przechowywania dokumentacji - po prawej stronie pod nazwą komórki organizacyjnej;
-
tytułu teczki złożonego z pełnego hasła klasyfikacyjnego z wykazu akt i informacji o rodzaju dokumentacji występującej w teczce - na środku;
-
roku założenia teczki aktowej, uzupełnionego - po zakończeniu wszystkich spraw założonych w danej teczce - rokiem najpóźniejszego pisma w teczce - pod tytułem;
-
numeru tomu, jeżeli akta spraw przyporządkowane do tego samego symbolu klasyfikacyjnego z wykazu akt w danym roku obejmują kilka teczek - pod rocznymi datami skrajnymi.
W aktach osobowych dokumentacja związana z zatrudnieniem
Nie ma podstaw, aby dokumentację związaną z przyznawanymi pracownikom świadczeniami z ZFŚS gromadzić i przechowywać w aktach osobowych pracowników.
Akta osobowe pracownika składają się z 3 części i obejmują – w częściach:
-
A - dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie;
-
B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika;
-
C - dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.
-
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. Nr 62, poz. 286 ze zm.) - § 6 ust. 2.
-
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz.U. z 2011 r. Nr 14, poz. 67 ze zm.) - załącznik nr 1 - § 1, § 62.
Autor: Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego