Aby przygotować szkołę na nadejście zimy, jesienią należy dokonać przeglądu sprzętu do odśnieżania i materiałów do usuwania oblodzenia na terenie szkoły. Z alegający śnieg lub lód to ryzyko wypadku. Dyrektor szkoły odpowiada za właściwy stan bhp w szkole i wokół niej. »
Przekazanie nauczycielom treści opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej to przekazywanie poufnych danych na temat ucznia i wymaga uzyskania zgody jego rodziców. Bez niej można jedynie przekazać informacje niezbędne do dostosowania form i metod pracy do możliwości dziecka. »
Ze środków dotacji celowej na zakup podręczników szkoła może kupić tylko takie materiały. Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi do budżetu państwa. W przypadku zakupu materiałów ćwiczeniowych za niższą kwotę dyrektor może pozostałymi środkami rozporządzić inaczej. »
Kodeks pracy ma doprecyzować i ograniczyć zakaz zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Jeśli zmiany wejdą w życie, szkoły będą musiały dostosować do nich swoje regulaminy pracy. »
W tym roku szkolnym podsumowanie I półrocza pracy szkoły, jest szczególnie ważne ze względu na wiele nowych przepisów światowych. Warto sprawdzić, czy nowe zadania są właściwie realizowanie. Dzięki podsumowaniu unikniesz przeoczenia ważnych obowiązków. »
Dyrektor szkoły co najmniej raz w roku powinien dokonać samooceny systemu kontroli zarządczej. Początek roku kalendarzowego, czas podsumowania I półrocza, to dobry moment na taką diagnozę. Sprawdź jak dokonać samooceny oraz jak ją udokumentować. »
Nowy rok kalendarzowy jak zawsze oznacza wejście w życie wielu zmian w prawie. Dla dyrektorów szkół najważniejsze są nowości w Karcie Nauczyciela, ustawie – Prawo oświatowe, ustawie o systemie oświaty, Kodeksie pracy. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują Cię od 1 stycznia 2019 roku. »
Nauczyciel, który w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia zostanie objęty obowiązkową kwarantanną lub izolacją w związku z covid-19, nadal przebywa na urlopie zdrowotnym i otrzymuje należne w tym czasie wynagrodzenie. Nie zmienia to jego sytuacji i przysługujących mu w tym czasie świadczeń. »
Wstępnie do 29 listopada szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i inne placówki oświatowe wymienione w rozporządzeniu MEiN objęte są nauką zdalną. Taka organizacja nauki stwarza dla wielu pracujących rodziców problem z zapewnieniem dzieciom opieki w domu. Okazuje się jednak, że wystarczy wniosek rodzica z uzasadnieniem problemów w organizacji kształcenia zdalnego i szkoła ma obowiązek zorganizować naukę stacjonarną. »
Praca zdalna w czasie obowiązkowej kwarantanny jest dopuszczalna. Możliwa jest także praca w czasie izolacji, gdyż przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa w zakresie świadczeń chorobowych zrównują kwarantannę z izolacją. Poznaj szczegóły. »
Zasadą jest, że pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Sprawdź, co zrobić gdy pracownik udokumentował realizację dodatkowe stażu oraz jak postąpić w 2 różnych możliwych sytuacjach. »
Do 31 sierpnia 2027 r. awans zawodowy nauczyciela jest bowiem realizowany dwutorowo. Warto więc przypomnieć czym jest awans zawodowy na nowych i starych zasadach oraz jak wyglądają obserwacje prowadzone w ramach nadzoru pedagogicznego ora tez przeprowadzane przez mentora/opiekuna stażu. »
Na sytuacje trudne wychowawczo zawsze trzeba reagować. Uczniowie z zaburzeniami zachowania często łamią obowiązujące zasady i normy, co wpływa destrukcyjnie na atmosferę w klasie i obniża efekty pracy nauczycieli. Nauczyciele powinni być na to przygotowani - znać skuteczne metody i narzędzia reagowania. »
Wicedyrektor szkoły musi mieć świadomość, że może zostać pociągnięty do różnego rodzaju odpowiedzialności, z odwołaniem z funkcji kierowniczej włącznie. Sprawdzamy, co warto wiedzieć, co grozi wicedyrektorowi i jakiego zachowania się wystrzegać, aby uniknąć odpowiedzialności. »