Od 1 stycznia 2014 r. dyrektorzy szkół będą rozliczać nauczycieli z innych zajęć niż do tej pory. Oprócz pensum i godzin karcianych nauczyciele będą rozliczani również np. z czasu poświęconego dla rodziców uczniów.
Nowe przepisy Karty Nauczyciela zwiększają zakres obowiązków pracowniczych, które podlegają rejestracji i rozliczeniu w ramach czasu pracy nauczycieli. Nadal jednak pozostaną czynności nie podlegające rejestracji, takie jak czas poświęcony na przygotowanie się do zajęć, samokształcenie czy inne niż spotkania z rodzicami obowiązki statutowe.
Od 1 stycznia 2014 r. rejestracji będą podlegać:
godziny pensum - w okresach tygodniowych w dziennikach lekcyjnych/zajęć;
godziny karciane - w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych;
godziny poświęcone rodzicom uczniów, na udział w radach pedagogicznych i zespołach realizujących zadania na rzecz dziecka i ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły - w okresach miesięcznych, w formie określonej przez dyrektora szkoły;
czas spędzony na uzgodnionym z dyrektorem szkoły doskonaleniu zawodowym - w okresach miesięcznych, w formie określonej przez dyrektora szkoły.
Nowy zakres rejestracji czynności nauczyciela nie dotyczy czasu pracy dyrektora szkoły. Zmiana przepisów ma ułatwić planowanie i organizację pracy szkoły w obszarach wspierających proces dydaktyczny.
Nauczyciel nie będzie musiał ewidencjonować całego czasu poświęconego na doskonalenie zawodowe. Rejestracja obejmuje tylko doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły i wyłącznie w zakresie:
wynikającym z kierunków realizacji przez kuratorów polityki oświatowej państwa;
wymagań stawianych wobec szkół, których spełnianie jest badane przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny;
realizacji podstaw programowych, w tym opracowywania programów nauczania;
diagnozowania potrzeb uczniów i indywidualizacji procesu nauczania i wychowania;
przygotowania do dokonywania analizy wyników i wniosków z nadzoru pedagogicznego, wyników sprawdzianu i egzaminów oraz korzystania z tych analiz w celu doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli;
potrzeb zdiagnozowanych na podstawie analizy wyników i wniosków z nadzoru pedagogicznego oraz wyniku sprawdzianów i egzaminów;
potrzeb wynikających z kierunków lokalnej polityki oświatowej;
Ustawa o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 19 września 2013 r.).