Kilka wyjść z budynku szkoły a sprawna ewakuacja 

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 21 stycznia 2014

Na przeprowadzenie próbnej ewakuacji w swojej szkole dyrektor ma czas do końca listopada. Aby trening przebiegł sprawnie i skutecznie, wszyscy powinni znać swoje obowiązki i zasady postępowania. Niezwykle ważna jest znajomość rozmieszczenia dróg i wyjść ewakuacyjnych.


Najpóźniej na tydzień przed planowaną ewakuacją powiadamia właściwego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej oraz organ prowadzący szkołę o terminie przeprowadzenia próbnej ewakuacji.

 

Ewakuacja z budynku najbliższym wyjściem  

Ewakuację przeprowadza się wykorzystując wszystkie dostępne wyjścia ewakuacyjne. Podstawową zasadą jest kierowanie się do najbliższego wyjścia, które w danej chwili jest bezpieczne. Jest to uzależnione od miejsca powstania zagrożenia i kierunku jego rozwoju. Przy określonej liczbie wyjść ewakuacyjnych spełniających wymogi techniczne, drzwi balkonowe mogą w sytuacji zagrożenia stanowić wyjście dodatkowe. Ewakuacja osób z budynku powinna się odbywać tak szybko jak to możliwe. Warunki ewakuacji powinny umożliwić szybkie i bezpieczne opuszczanie strefy zagrożonej lub objętej pożarem.


Zapamiętaj!

Bezpieczeństwo pożarowe budynku

Każdy właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest zobowiązany zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.


Aspekt prewencyjny związany jest z zapewnieniem bezpiecznej ewakuacja ludzi z obiektów, poprzez zachowaniu odpowiednich warunków techniczno-budowlanych dla dróg ewakuacyjnych.

 

Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami ewakuacyjnymi.

 

Spełnienie wymagań dotyczących dróg ewakuacyjnych


Szczegółowe warunki techniczne dotyczące dróg ewakuacyjnych, w tym wyjść z budynku określa rozdział 4 działu VI rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Z przepisów tych wynika, że:

  1. ze strefy pożarowej powinno być wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku lub przez inną strefę pożarową,

  2. drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz,

  3. w pomieszczeniach przeznaczonych do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób, drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny także otwierać się na zewnątrz pomieszczeń,

  4. wyjścia z pomieszczeń na drogi ewakuacyjne powinny być zamykane drzwiami,

  5. pomieszczenie oddalone od siebie o co najmniej 5 m powinno mieć co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne.  Konieczne jest to w takich przypadkach, gdy:

    • jest ono przeznaczone do jednoczesnego przebywania w nim ponad 50 osób, a w strefie pożarowej ZL II — ponad 30 osób,

    • znajduje się w strefie pożarowej ZL, a jego powierzchnia przekracza 300 m2,

    • znajduje się w strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/m2, a jego powierzchnia przekracza 300 m2,

  6. najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 90 cm. Łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób — 0,8 m,

  7. wysokość drzwi powinna wynosić 2 m,

  8. w wyjściu ewakuacyjnym z budynku dopuszcza się stosowanie drzwi rozsuwanych. Drzwi rozsuwane mogą stanowić wyjścia na drogi ewakuacyjne, a także być stosowane na drogach ewakuacyjnych, jeżeli są  przeznaczone nie tylko do celów ewakuacji, a ich konstrukcja zapewnia:

  • otwieranie automatyczne i ręczne bez możliwości ich blokowania,

  • samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w razie pożaru lub awarii drzwi.

  1. wyjście ewakuacyjne mogą stanowić drzwi wieloskrzydłowe. Drzwi wieloskrzydłowe powinny mieć co najmniej jedno, nieblokowane skrzydło drzwiowe o szerokości nie mniejszej niż 0,9 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m


Warunki ewakuacji dostosowane do liczby osób i konstrukcji budynku  

Zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji umożliwiać powinno szybkie i bezpieczne opuszczanie strefy zagrożonej lub objętej pożarem. Warunki te powinny być dostosowane do:

  • liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz

  • funkcji, konstrukcji i wymiarów budynku.

 

Niezbędne jest także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, polegających m.in. na:

  • zapewnieniu dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych,

  • zachowaniu dopuszczalnej długości, wysokości i szerokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych,

  • zapewnieniu bezpiecznej pożarowo obudowy i wydzieleniu dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń.


 

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380, ze zm.) - art. 4 ust. 1 pkt 4.

  • Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.) - § 15 ust. 1, § 62 ust. 1, § 236, § 238, § 239 ust. 1, § 240 ust. 1.

  • Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. nr 109, poz. 719) - § 15 ust. 1, §17 ust. 3. - § 15 ust. 1, §17 ust. 3.

Autor: Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego