Nadawanie stopni awansu tylko przez dwa organy, zmieniony skład komisji egzaminacyjnej i kwalifikacyjnej oraz konieczność odbycia stażu od nowa przez nauczycieli korzystających z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w latach 2013-2014 – takie zmiany czekają nauczycieli od 2015 r.
O 1 stycznia 2015 roku, stopnie awansu zawodowego będzie nadawać:
dyrektor szkoły - stopień nauczyciela kontraktowego
organ prowadzący szkołę - stopień nauczyciela mianowanego oraz stopień nauczyciela dyplomowanego.
Wyjątkiem będą szkoły artystyczne, w których stopień nauczyciela dyplomowanego będzie nadawać minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Decyzję w sprawie nadania stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego będzie wydawał wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa. Organem wyższego stopnia będzie organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Kontynuacja stażu po max. 1, 5 rocznym urlopie
Założenia do projektu ustawy o zmianie Karty Nauczyciela nie przewidywały rozwiązania sytuacji nauczycieli, którzy chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, musieli zrezygnować z dotychczas odbytego stażu. Obecne przepisy nie dają bowiem możliwości przedłużenia stażu w przypadku nieobecności w pracy trwającej dłużej niż rok. Mimo to, resort edukacji zdecydował się dodać do projektu przepis, umożliwiający kontynuację stażu po powrocie z trwającego ponad rok, lecz nie dłużej jednak niż 1,5 roku trwającego łącznie okresu:
urlopu macierzyńskiego,
urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
urlopu rodzicielskiego,
urlopu ojcowskiego.
Komentarz eksperta:
Sama zmiana jest zdecydowanie słuszna. Trudno jednak zrozumieć intencję ustawodawcy, który postanawia wprowadzić ten przepis dopiero od 1 stycznia 2015 roku. W ten sposób osoby odbywające staż, które korzystają z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w latach 2013-2014, będą musiały odbyć staż od nowa. Prawdopodobnie jednak jest to przeoczenie, które na etapie dalszych prac legislacyjnych zostanie zmienione i powyższa zmiana wejdzie w życie już 1 stycznia 2014 roku.
Od 1 stycznia 2015 roku komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego będzie nadal powoływał organ prowadzący szkołę. W skład komisji wejdą:
przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący;
przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
dyrektor szkoły;
jeden ekspert z listy ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (dotychczas byli to dwaj eksperci).
O 1 stycznia 2015 roku komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego będzie powoływał organ prowadzący szkołę. W skład komisji wejdą:
przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako przewodniczący;
przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadku gdy o awans ubiega się dyrektor szkoły;
dwaj eksperci z listy ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (dotychczas byli to trzej eksperci).
Zgodnie z szacunkami MEN, ograniczenie liczby ekspertów w komisjach na mianowanego oraz dyplomowanego, przyniosą oszczędności dla organów prowadzących rzędu 1,7 mln zł.
W pracach wszystkich komisji nadających stopnie awansu zawodowego będą mogli brać również udział w charakterze obserwatora:
przedstawiciel organu prowadzącego szkołę i przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny - o ile nie wchodzą w skład komisji;
przedstawiciel rady rodziców.
Nowe zasady nadawania stopni awansu zawodowego nie będą miały zastosowania do nauczycieli, którzy złożą wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego przed 1 stycznia 2015 roku.
Ustawa o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 19 września 2013 r.).