Przepisy nie określają minimalnego okresu urlopu wychowawczego, o który może wnioskować pracownik. Poznaj więcej szczegółów dotyczących udzielania urlopu wychowawczego.
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
Wątpliwości może budzić brak ustawowej regulacji dotyczącej minimalnego okresu urlopu wychowawczego, jaki znajduje się w odniesieniu chociażby do urlopu rodzicielskiego. Wobec tego, że przepisy nie wskazują takiego minimalnego okresu, uznać należy, że pracownik może złożyć wniosek o 1 dzień urlopu, który tym samym „wyczerpie” jedną z części urlopu wychowawczego, o którą może wnioskować.
Autor: Katarzyna Maladyn- Krupa, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy