Młodociany pracownik – czy przysługuje mu trzynastka na ogólnych zasadach

Dodano: 1 lutego 2021

Sprawdź, czy pracownikowi młodocianemu, który jest zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w szkole należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Sprawdź, czy pracownikowi młodocianemu, który jest zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w szkole należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej stanowi, że określenie „pracownicy jednostek sfery budżetowej” rozumie się pracowników:

  1. państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;

  2. zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

  3. samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie wymienionej w pkt 2;

  4. biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.

Ustawy tej nie stosuje się do:

  1. osób, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe;

  2. żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.

Pracownik młodociany jest także pracownikiem, zatem o jego prawie do trzynastki przesądza miejsce zatrudnienia. Jeśli zatrudniony jest w szkole, która jest samorządową jednostką budżetową, to ma on prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na zasadach ogólnych, czyli tak jak pozostali pracownicy.

WAŻNE

Pracownik młodociany jest również pracownikiem, a z faktu, że zatrudniony jest w szkole jako jednostce budżetowej wynika, że należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872) – art. 1.

Autor: Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych