Pytanie: W zeszłym roku szkolnym przyjęto ucznia z Ukrainy i w czerwcu promowano go do klasy programowo wyższej. W tym roku szkolnym nie pojawił się w szkole, ani jego matka ani osoba opiekująca się w Polsce rodziną, nie odbierają telefonów. Szkoła zwróciła się z pisemną prośbą do straży miejskiej, o sprawdzenie czy pod adresem podanym we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły ktokolwiek przebywa. Jakie dalsze kroki może podjąć dyrektor szkoły, skoro na podstawie artykułu 68 ust.4 Praw oświatowe skreślenie z listy uczniów odbywa się za zgodą prawnego opiekuna? »
Pytanie: Rodzice ucznia poinformowali szkołę o wyjeździe na delegację, w związku z którym ucznia nie będzie w szkole do 6 miesięcy. Czy szkoła może wyrazi zgodę na tak długą nieobecność? Czy rodzic powinien złożyć wniosek o edukację domową? Co szkoła powinna zrobić w takiej sytuacji? »
Pytanie: Pracownik pedagogiczny jest zatrudniony w dwóch szkołach. Otrzymał on wezwanie do stawienia się przed komisją dyscyplinarną w sprawie dotyczącej szkoły, która jest jego dodatkowym miejsce pracy. W jaki sposób potraktować jego nieobecność w szkole będącej jego podstawowym miejscem pracy? »
Pytanie: Nauczyciel ma ukończone studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki i uprawnienia do pracy z dziećmi autystycznymi oraz ukończony kurs integracji sensorycznej. Czy może on prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem autystycznym, które ma zalecenie zajęć z integracji sensorycznej? »