Od stycznia 2014 r. nauczyciele zapłacą więcej za przejazdy

Dodano: 22 stycznia 2014

Nauczyciele przedszkoli zyskają od nowego roku ulgę na przejazdy w wysokości 33%. Taka sama ulga przysługiwać będzie pozostałym nauczycielom. Ci drudzy stracą na tej zmianie, ponieważ dotychczas przysługiwała im zniżka w wysokości 37%.

Przypominamy, że 16 listopada 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które wykluczają nauczycieli przedszkoli z grona osób uprawnionych do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, są niezgodne z Konstytucją RP. Uchylenie tej niekonstytucyjnej luki w przepisach możliwe było na trzy sposoby:

1. dodanie do kategorii osób uprawnionych do 37% ulgi nauczycieli przedszkoli;

2. pozbawienie wszystkich nauczycieli prawa do ulgi na przejazdy;

3. przyznanie ulgi nauczycielom przedszkoli, przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi na przejazdy dla wszystkich nauczycieli.

Ustawodawca zdecydował się na trzecie rozwiązanie, by zapewnić wszystkim nauczycielom prawo do zniżki na przejazdy, przy jednoczesnym zapewnieniu dotychczasowego obciążenia budżetu państwa wydatkami związanymi z tą ulgą.

Od 1 stycznia 2014 r. zniżkę w wysokości 33% na przejazdy środkami publicznego transportu autobusowego oraz kolejowego otrzymają także nauczyciele przedszkoli - publicznych i niepublicznych. Nauczyciele ci zyskają także prawo do otrzymania legitymacji służbowej.

Podstawa prawna:
  • Projekt ustawy z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 listopada 2010 r. K 2/10 (Dz.U. z 2010 r. Nr 222 poz. 1456).

Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego