Przekazanie nauczycielom treści opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej to przekazywanie poufnych danych na temat ucznia i wymaga uzyskania zgody jego rodziców. Bez niej można jedynie przekazać informacje niezbędne do dostosowania form i metod pracy do możliwości dziecka. »
Monitoring w szkole – jednym kojarzy się z bezpieczeństwem uczniów, innym – z inwigilacją i łamaniem prawa do prywatności. Kamery na szkolnych korytarzach, boisku i terenie szkoły już nie szokują. Jednak montaż tych urządzeń w salach lekcyjnych wciąż budzi sprzeciw uczniów, rodziców i nauczycieli prowadzących zajęcia. Tymczasem rodzice coraz częściej zwracają się do dyrektorów prośbami tego typu. »
Dyrektor szkoły może odebrać nauczycielowi wychowawstwo jeśli ma do tego podstawy. Przydział prac i zmiany w tym zakresie konsultuje z radą pedagogiczną. Kieruje się przy tym zapisami w statucie szkoły dotyczącymi odwoływania ze stanowiska wychowawcy. »
Organ prowadzący szkoły finansuje organizację specjalistycznych zajęć dla uczniów np. korekcyjno-kompensacyjnych czy rewalidacyjnych. Ma więc prawo oczekiwać potwierdzenia zasadności wydatkowania środków na ten cel, na podstawie dokumentów złożonych w szkole przez rodziców uczniów. »
Wielu dyrektorów z okazji świąt Bożego Narodzenia przyznaje pracowników bony pieniężne lub paczki dla dzieci. Świadczenia te przyznawane są ze środków ZFŚS. Prezenty to miły gest, należy jednak uważać by nie złamać prawa. Dyrektor musi kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo. »
Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych obejmie również informacje o karach wymierzonych przed 1 stycznia 2015 r. Nauczyciele, którzy mimo orzeczonej kary dyscyplinarnej podjęli pracę w szkole przed dniem wejścia w życie zmian, nie stracą pracy. »