Pracownicza Wigilia podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 23 stycznia 2014

W wielu szkołach w okolicy świąt Bożego Narodzenia dyrektorzy organizują Wigilię dla pracowników. Coraz częstszą praktyką jest organizowanie takich przyjęć w restauracjach.

W wielu szkołach w okolicy świąt Bożego Narodzenia dyrektorzy organizują Wigilię dla pracowników. Coraz częstszą praktyką jest organizowanie takich przyjęć w restauracjach.

Udział w przyjęciu wigilijnym jest przychodem zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców. źródła przychodów dla poszczególnych grup podatników.

Spotkanie Wigilijne to dla pracownika nieodpłatne świadczenie


Świąteczna Wigilia jest spotkaniem o charakterze integracyjnym. Osoby uczestniczące w takiej imprezie uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń. Nieodpłatny udział w imprezie to korzyść mająca konkretny wymiar finansowy. Nie ma znaczenia, w jakim stopniu dana osoba wykorzystała zaproszenie i ofertę zaproponowaną na przyjęciu. Wartość przychodu przypadającego na osobę należy ustalić dzieląc ogólny koszt imprezy przez liczbę gości.


Spotkanie Wigilijne to dla pracownika przychód ze stosunku pracy

Dla pracowników przychód z tytułu udziału w imprezie wigilijnej jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych, czyli tak jak inne świadczenia z tego źródła. Z kolei dla zleceniobiorcy będzie to przychód z działalności wykonywanej osobiście. Za dochód z tego źródła nie uznaje się wyłącznie wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, ale również inne dodatkowe świadczenia, które wykonawca uzyskuje dzięki pracy dla zleceniodawcy i łączącemu strony stosunkowi cywilnoprawnemu.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń płatnik dolicza do pozostałych dochodów ze zlecenia i pobiera zaliczkę również na zasadach ogólnych, czyli tak jak z działalności wykonywanej osobiście.


Autor: Izabela Nowacka, księgowa w biurze podatkowym, specjalista ds. kadrowo-płacowych
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
wiper-pixel