Udział w przyjęciu wigilijnym jest przychodem zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców. źródła przychodów dla poszczególnych grup podatników.
W wielu szkołach w okolicy świąt Bożego Narodzenia dyrektorzy organizują Wigilię dla pracowników. Coraz częstszą praktyką jest organizowanie takich przyjęć w restauracjach.
Udział w przyjęciu wigilijnym jest przychodem zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców. źródła przychodów dla poszczególnych grup podatników.
Świąteczna Wigilia jest spotkaniem o charakterze integracyjnym. Osoby uczestniczące w takiej imprezie uzyskują przychód z nieodpłatnych świadczeń. Nieodpłatny udział w imprezie to korzyść mająca konkretny wymiar finansowy. Nie ma znaczenia, w jakim stopniu dana osoba wykorzystała zaproszenie i ofertę zaproponowaną na przyjęciu. Wartość przychodu przypadającego na osobę należy ustalić dzieląc ogólny koszt imprezy przez liczbę gości.
Dla pracowników przychód z tytułu udziału w imprezie wigilijnej jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych, czyli tak jak inne świadczenia z tego źródła. Z kolei dla zleceniobiorcy będzie to przychód z działalności wykonywanej osobiście. Za dochód z tego źródła nie uznaje się wyłącznie wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, ale również inne dodatkowe świadczenia, które wykonawca uzyskuje dzięki pracy dla zleceniodawcy i łączącemu strony stosunkowi cywilnoprawnemu.
Przychód z nieodpłatnych świadczeń płatnik dolicza do pozostałych dochodów ze zlecenia i pobiera zaliczkę również na zasadach ogólnych, czyli tak jak z działalności wykonywanej osobiście.
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. nr 64, poz. 361 ze zm.) - art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 8, art. 14, art. 32 i art. 41.