Wychowawca klasy maturalnej i nauczyciele przedmiotów mają za zadanie informować uczniów o zasadach, procedurach, terminach i wszelkich zmianach dotyczących egzaminów maturalnych.
Swoje wybory dotyczące egzaminów maturalnych uczniowie potwierdzają składając deklaracje maturalne. Ostateczne dokumenty w tej sprawie składają do 7 lutego roku szkolnego, w którym przystępują do egzaminu. Przyszli maturzyści składają również inne dokumenty, a szkoła zobowiązana jest informować ich w tym zakresie.
Wychowawca klasy maturalnej i nauczyciele przedmiotów mają za zadanie informować uczniów o zasadach, procedurach, terminach i wszelkich zmianach dotyczących egzaminów maturalnych.
Deklaracja składane przewodniczącemu zespołu lub dyrektorowi
Uczeń, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły, składa deklarację przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego. Absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach - dyrektorowi szkoły, którą ukończył.
Wstępną deklarację uczeń lub absolwent składa nie później niż do 30 września, a ostateczną deklarację nie później niż do 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach, może nie składać wstępnej deklaracji.
Gdy brak ostatecznej deklaracji
Jeżeli uczeń lub absolwent złożył wyłącznie wstępną deklarację, ale nie złożył wersji ostatecznej tego dokumentu, w obowiązującym terminie do 7 lutego, wówczas z dniem 8 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, deklaracja wstępna staje się ostateczną.
Z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu są zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zwolnienie laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z egzaminu maturalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z tego egzaminu najwyższego wyniku.
Laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych uprawnienie to przysługuje także wtedy, gdy przedmiot nie był objęty szkolnym planem nauczania danej szkoły.
Wykaz olimpiad przedmiotowych, które uprawniają do tych zwolnień, dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji nie później niż na 2 lata przed terminem egzaminu maturalnego.
Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych jest zdawany na poziomie rozszerzonym, z wyjątkiem przedmiotów dodatkowych w części ustnej, dla których nie określa się poziomu.
W przypadku, gdy absolwent wybrał na egzaminie maturalnym w części pisemnej, jako przedmiot dodatkowy, ten sam język obcy nowożytny, który zdawał jako przedmiot obowiązkowy, zdaje ten język na poziomie rozszerzonym tylko w części pisemnej.
Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy wybrali jako przedmiot dodatkowy język obcy nowożytny będący drugim językiem nauczania, mogą przystąpić do egzaminu z tego języka w części ustnej albo w części pisemnej, albo w obu tych częściach na jednym poziomie.
Uczeń czy absolwent zdający egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego musi spełnić
Ponadto muszą być spełniona następujące warunki:
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego, jako przedmiotu obowiązkowego jest zdawany w części ustnej i w części pisemnej z tego samego języka.
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego może być zdawany w części ustnej albo w części pisemnej albo w obu tych częściach.
Absolwent szkoły lub oddziału z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej nie może wybrać języka danej mniejszości narodowej na egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego.
Egzamin maturalny z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego jako przedmiotu dodatkowego może być zdawany w części ustnej albo w części pisemnej albo w obu tych częściach.
Egzamin maturalny w części ustnej z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego trwa około 25 minut i składa się z dwóch części:
prezentacji, która trwa około 15 minut;
rozmowy zdającego z zespołem przedmiotowym, która jest związana z prezentowanym tematem.
Projekcja filmu lub odtworzenie nagranej wypowiedzi lub muzyki może trwać do 5 minut z czasu przeznaczonego na prezentację tematu.
Zdający składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego bibliografię wykorzystywaną do opracowania tematu nie później niż na 4 tygodnie przed terminem rozpoczęcia części pisemnej egzaminu maturalnego. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie przekazuje bibliografię właściwemu zespołowi przedmiotowemu.
Złożenie bibliografii w terminie jest warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z danego języka.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 83, poz. 562 ze zm.).
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 156, poz. 1046).