Obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, która zastąpiła kontrolę finansową. Kontrola nie ogranicza się teraz do aspektów finansowych, a obejmuje również nadzór nad działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. »
Jeśli nauczyciel z powodu wypadającego święta nie zrealizował godziny karcianej będzie musiał zrobić to w innym terminie. W ostatecznym rozliczeniu musi mieć zrealizowaną wymaganą liczbę godzin. Dyrektor zaś powinien tak zaplanować pracę szkoły, by było to możliwe. »
Na temat obowiązków dyrektorów szkół w sprawie planowania i realizacji szkolnych budżetów rozmawiamy z Marcinem Litwinowiczem - naczelnikiem Wydziału Finansów i Infrastruktury Oświaty w Urzędzie m. st. Warszawy. »
Kuratorium oświaty ma prawo wglądu do dokumentacji związanej z przedmiotem kontroli. Jeśli dokumenty zawierają wyłącznie dane niewykraczające poza zakres kontroli, wizytator ma prawo wynieść ze szkoły ich kopie. W przeciwnym razie konieczna będzie anonimizacja druków. »
Od nowego roku w szkołach podstawowych możliwe będzie zatrudnienie tzw. asystenta nauczyciela. Nie wyklucza to zatrudnienia na funkcjonujące do tej pory stanowisko - pomoc nauczyciela. Nowe przepisy nie pozbawiły szkół tej drugiej możliwości. »
Szkoła nie dysponuje środkami na cele takie jak poczęstunek, ani dla uczniów ani dla nauczycieli ani dla zaproszonych gości. Należy zastosować jedno z możliwych rozwiązań, biorąc pod uwagę, czy impreza mieści się w ramach działalności statutowej szkoły. »
Planowane są znaczące zmiany w zakresie indywidualnego nauczania. Najważniejsze z nich to możliwość prowadzenia zajęć przez 2 nauczycieli; prowadzenie zajęć w miejscu pobytu dziecka oraz możliwość zakończenia indywidualnego nauczania gdy ustanie taka potrzeba. »
Po zakończeniu stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, nauczyciel ma 30 dni na złożenie dyrektorowi szkoły – sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Jeśli nie dotrzyma terminu, dyrektor i tak musi wydać mu ocenę dorobku zawodowego. »
Podstawą uznania zdarzenia za wypadek jest jego nagłość. Pracownik otrzyma odszkodowanie za wypadek przy pracy jeśli tak zostanie ono zakwalifikowane. W przypadku zatrucia farbą, zdecydują o tym zespół powypadkowy oraz lekarz. »
W przypadku podejrzenia, że uczeń jest ofiarą przemocy domowej, szkoła powiadamia o tym policję lub prokuraturę. Nie ma przy tym obowiązku informowania o dokonaniu takiego zgłoszenia, rodziców tego ucznia, jeśli to oni są podejrzani o stosowanie przemocy. »
Prawo nakazuje dyrektorowi szkoły zasięgać opinii samorządu uczniowskiego w określonych sprawach, ważnych dla uczniów. W związku z tym przedstawiciele samorządu mogą wnioskować o dostęp do informacji publicznych np. wyników kontroli zewnętrznych w szkole. »
Obowiązek chronologicznego układania akt osobowych pracowników bardzo często rodzi problemy i wątpliwości. Układając dokumenty w aktach osobowych pracownika należy numerować je zgodnie z datą wpływu do pracodawcy, a nie datą wystawienia dokumentu. »
Nawet jeśli sześciolatek rozpocznie naukę w klasie I możliwe będzie jeszcze odroczenie dla niego obowiązku szkolnego. Jeśli okaże się, że dziecko nie jest gotowe do rozpoczęcia nauki, rodzice będą mogli złożyć wniosek o cofnięcie dziecka do zerówki. »
Organizacja pracy nauczycieli podczas egzaminów i sprawdzianów zawsze budzi wątpliwości dyrektorów. Często zastanawiają się czy za pracę w komisjach egzaminacyjnych nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe, jeżeli jego czas pracy przekracza obowiązkowe pensum. Sposób rozliczania zależy od tego czy egzamin jest ustny czy pisemny. »
Swoje wybory dotyczące egzaminów maturalnych uczniowie potwierdzają składając deklaracje maturalne. Ostateczne dokumenty w tej sprawie składają do 7 lutego roku szkolnego, w którym przystępują do egzaminu. Przyszli maturzyści składają również inne dokumenty, a szkoła zobowiązana jest informować ich w tym zakresie. »
Dyrektor nie może wydawać nauczycielom poleceń co do tego, jaką ocenę mają wystawić poszczególnym uczniom, ani zmieniać ocen rocznych wystawionych przez nauczyciela. Wystawiona przez nauczyciela ocena klasyfikacyjna jest ostateczna. »
Rodzice niepełnoletnich uczniów nie muszą podpisywać zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych dziedzinowych swoich dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja gdy dane te wykraczają poza przepisy zawarte w ustawie o systemie informacji oświatowej. »
Nietypowe rozwiązania organizacyjne w szkole można wprowadzić na zasadzie innowacji pedagogicznej np. utworzyć klasę sportową w ramach oddziału sportowego. Należy wówczas zapewnić odpowiednie warunki kadrowe i organizacyjne m.in. uzyska uchwałę rady pedagogicznej. »
Jeżeli pracodawca ustalił, że nauczyciel wychowania fizycznego może używać własnej odzieży sportowej, to ma obowiązek wypłacić ekwiwalent z tego tytuły. Gdy dyrektor szkoły jest jednocześnie nauczycielem WF, wówczas ekwiwalent przyznaje mu organ prowadzący. »
Uczeń szczególnie uzdolniony może uzyskać zezwolenie dyrektora na indywidualny program lub tok nauki i wcześniej ukończyć szkołę. Dotyczy to również ucznia uzdolnionego sportowo lub kierunkowo, który gorzej radzi sobie z innymi przedmiotami. Uczeń musi wówczas spełnić określone wymagania. »
Na żądanie związku zawodowego, pracodawca jest zobowiązany udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej. Dyrektor nie może odmówić udzielenia zwłaszcza informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. »
Organ prowadzący może przeprowadzić kontrolę w szkole w każdym czasie. Nie ma przy tym obowiązku wcześniejszego powiadamiania. Dyrektor szkoły ma natomiast prawo w ciągu 7 dni od otrzymania zaleceń, uwag i wniosków z kontroli, zgłosić wobec nich zastrzeżenia do organu prowadzącego. »