Dyrektor ma prawo zlecić portierowi zapisywanie danych odwiedzających i celu ich wizyty

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 23 stycznia 2014

Jednym ze sposobów ograniczania zagrożeń jest kontrolowanie przebywania na terenie szkoły obcych osób . Dotyczy to każdego, kto aktualnie nie jest uczniem bądź pracownikiem szkoły. Dyrektor może upoważnić pracownika do rejestrowana wejścia obcych osób na teren szkoły poprzez zapisanie ich danych personalnych, godziny i celu pobytu w szkole.


Jeśli szkoła zatrudnia portiera (lub innego pracownika obsługi), to w zakresie jego obowiązków powinno być sprawdzanie kto, kiedy i w jakim celu wchodzi do szkoły. Najlepszym miejscem do obserwacji czy do szkoły wchodzą osoby z zewnątrz będzie stanowisko przy wejściu do budynku szkoły.


Odwiedzający szkołę nie mogą zakłócać jej pracy  

Zarówno rodzice jak i osoby postronne nie powinni swobodnie poruszać się po budynku. Rodzice nie mogą zaglądać do sal lekcyjnych podczas prowadzenia zajęć, wywoływać nauczycieli w celu przeprowadzenia z nim rozmowy, wchodzić do szatni uczniowskich czy stołówki szkolnej. Ci, którzy odbierają dziecko ze szkoły powinni oczekiwać na nie w wyznaczonym i ustalonym z rodzicami miejscu. Osoba wchodząca na teren szkoły nie może zakłócać jej pracy.


Każde wejście osoby postronnej powinno być zarejestrowane  

Inne osoby wchodzące do budynku szkoły powinny zgłosić dyżurującemu przy wejściu pracownikowi obsługi, z kim chcą się spotkać oraz podać swoje imię i nazwisko. Każdorazowe wejście osób obcych na teren szkoły powinno być zarejestrowane. Pracownik powinien poprosić o wpisanie, do specjalnie w tym celu założonego zeszytu, danych personalnych, godziny i celu wizyty. W przypadku odmowy podporządkowania się obowiązującemu w szkole regulaminowi, o zdarzeniu należy poinformować dyrektor szkoły.


 

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 39 ust. 1 pkt 3 i 5a;

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, ze zm.) - art. 7 ust. 2 pkt 6;

  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.) - § 2, § 13, § 14;

  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, ze. zm.) - Załącznik nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 5a, nr 5b, nr 5c, nr 5d, nr 5e, nr 5f.

Autor: Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego