MEN i RPO: Nauka języków obcych potrzebna już od przedszkola 

Autor: Anna Trochimiuk

Dodano: 23 stycznia 2014

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Celem jest dostosowanie jej do potrzeb i możliwości wieku przedszkolnego. Do postawy dodane mają zostać zajęcia z języka obcego.


Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej z prośbą o rozważenie możliwości uzupełnienia obowiązującej podstawy programowej o:

  • dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym o zajęcia z podstaw języka obcego, a także

  • wyjaśnienie zasad organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolach obowiązujących od roku szkolnego 2013/2014.

Resort edukacji również widzi potrzebę nauki języka obcego już w przedszkolu i pracuje nad zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie wprowadzenia do niej języka obcego.


Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej

Odnosząc się do kwestii organizacji zajęć dodatkowych w przedszkolach, ministerstwo wyraża opinię, że głównym celem ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty jest zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego oraz zagwarantowanie każdemu dziecku możliwości uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w przedszkolu bez względu na status materialny rodziny. Zagwarantowanie takiej oferty należy do zadań samorządów gminnych i dyrektorów przedszkoli. Od września 2013 r. gminy otrzymują dotację celową z budżetu państwa, zapewniającą środki na rozwój wychowania przedszkolnego, w tym na zwiększenie liczby miejsc w placówkach oraz poprawę jakości i warunków wychowania przedszkolnego. W każdym przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową. Nauczyciele mają obowiązek prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych i wychowawczych, dostosowanych do potrzeb i możliwości dziecka. Dodatkowo w bieżącym roku szkolnym, w ramach sprawowanego przez kuratorów oświaty nadzoru pedagogicznego, zostaną przeprowadzone kontrole mające na celu sprawdzenie organizacji zajęć dodatkowych.

 

Autor: Opracowanie: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego
Źródło: 

 

Odpowiedź Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej z 10 grudnia 2013 r. na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z 27 listopada 2013 r.

Autor: Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. W 2014 r. uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego radcy prawnego.