Nauczyciel opiekun może zostać zobowiązany do nocnego dyżurowania podczas wycieczki

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 23 stycznia 2014


Dyrektor szkoły wspólnie z kierownikiem wycieczki powinni ustalić liczbę opiekunów i określić ich zadania w zakresie zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki.

Opiekunem wycieczki może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna osoba pełnoletnia. Do jego obowiązków należy:

  • sprawowanie opieki nad uczniami,

  • współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki,

  • sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,

  • nadzorowanie zadań przydzielonych uczniom,

  • wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika wycieczki.

Określając zadnia opiekunów kierownik powinien wziąć pod uwagę to, że ponoszą oni pełną odpowiedzialność za powierzonych ich opiece uczniów - od momentu rozpoczęcia wyjazdu aż do jego zakończenia, gdy opiekę nad uczniami przejmują rodzice.

Zapewnienie warunków do realizacji regulaminu i sprawowanie nadzoru w tym zakresie należy do kierownika. Nadzór nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów powinni sprawować opiekunowie. Może się okazać, że nie wszyscy uczestnicy przestrzegają tych zasad i pojawią się problemy, które wymagają sprawowania ciągłego nadzoru nad dziećmi oraz pełnienia dyżurów przez nauczycieli w czasie ciszy nocnej. Wówczas decyzję o wydłużeniu czasu pracy nauczyciela (opiekuna) powinien zaakceptować dyrektor szkoły. To przede wszystkim on odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, także wtedy, gdy zajęcia z uczniami odbywają się poza terenem szkoły.


Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 39 ust. 1 pkt 3, pkt 5a.

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, ze zm.) - art. 6, art. 7 ust. 2 pkt 6, art. 42, ust. 2.

  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. nr 135, poz. 1516) - § 12 pkt 5.

  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.) - § 2, § 13.

 

Autor: Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego