Rada rodziców nie może finansować dodatkowych zajęć z przedmiotów maturalnych

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 24 stycznia 2014

Rada rodziców może gromadzić fundusze i określa w regulaminie zasady ich wydatkowania . Należy jednak pamiętać, że rada nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym i nie może być pracodawcą.

Rada rodziców, utworzona przez rodziców szkoły, jako ich reprezentant, jest jednym ze społecznych organów szkoły działających w systemie oświaty. Uchwala ona regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności m.in. wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady. W celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, określając równocześnie w uchwalonym regulaminie zasady ich wydatkowania.

Tak ogólny zapis dotyczący gospodarki finansowej rady rodziców w praktyce powoduje wiele wątpliwości. O wyjaśnienie na co rada może wydawać gromadzone fundusze zwracano się do izb skarbowych i ministerstwa finansów. Pytania o możliwość opłacania przez radę rodziców ze swoich środków dodatkowych zajęć w przedszkolach i szkołach stawiali posłowie w interpelacjach kierowanych do ministra edukacji. Z interpretacji przepisów przedstawionych przez resort finansów, uzasadnień stanowiska sądów oraz odpowiedzi ministerstwa na interpelacje poselskie wynika, że rada rodziców:

• nie ma osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną,

• nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym,

• nie może być pracodawcą, bo nie jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,

• nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez siebie osobę.

Rada rodziców (komitet rodzicielski) nie może finansować w całości zajęć dodatkowych dla uczniów, bo wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia osoby prowadzącej zajęcia i zawarciem z nią odpowiedniej umowy.

Stanowisko ministra finansów

Rada rodziców jako społeczny organ szkoły, związany i zależny od jej działalności, nieposiadający osobowości prawnej, nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, definiowanym jako wszelkie czynności regulowane prawem i rodzące skutki prawne (stanowisko ministra finansów w interpretacji indywidualnej Nr DD6/8213/134/S0H/08/PK-253 z 6 kwietnia 2009 r., wyrok WSA z 24 lutego 2010 r. I SA/Ol 13/10, Lex nr 707453 oraz odpowiedź MEN na interpelację posła Macieja Orzechowskiego nr 20689).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 53

Autor:   Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego