Od 1 września 2014 roku edukację szkolną rozpoczną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Rok szkolny 2015/2016 będzie pierwszym, w którym obowiązek szkolny zostanie nałożony na wszystkie dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą sześć lat.
Do roku szkolnego 2013/2014 rodzice sami decydowali o tym, czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną w wieku 6 lat. Brak wpływu na te decyzję wywołało ich protesty. Dodatkowo, rodzice chcieli mieć prawną możliwość powrotu dziecka do przedszkola w sytuacji, gdy po rozpoczęciu edukacji szkolnej okaże się, że jeszcze nie jest na nią gotowe. Omawiamy projekt jest odpowiedzią Platformy Obywatelskiej na niepokoje rodziców.
Rodzice dzieci sześcioletnich, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym z dniem 1 września 2014 roku, do końca tego roku będą mogli złożyć wniosek o cofnięcie dziecka do zerówki.
Czas na decyzję do 31 grudnia
Wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego będzie można złożyć w trakcie całego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W konsekwencji, wniosek taki będą mogli składać również rodzice dzieci, które już rozpoczęły spełnianie obowiązku szkolnego, lecz nie osiągnęły pełnej gotowości szkolnej.
Decyzję o powrocie dziecka do przedszkola rodzice będą musieli podjąć do 31 grudnia roku, w którym dziecko skończyło 6 lat.
Diagnoza poradni potwierdzeniem wniosku rodziców
Do wniosku rodzice muszą załączyć opinię o potrzebie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego wydaną przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną. Opinia ta będzie dla dyrektora szkoły wiążąca. Jeżeli więc zdaniem rodziców, dziecko jeszcze nie jest gotowe na rozpoczęcie edukacji szkolnej i zostanie to potwierdzone diagnozą poradni, dyrektor szkoły będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek rodziców.
W zależności do tego, w którym momencie rodzic zdecyduje się na odroczenie obowiązku szkolnego dziecka, wniosek w tej sprawie należy złożyć do dyrektora szkoły:
-
w obwodzie, której dziecko mieszka - gdy wniosek zostanie złożony przed przyjęciem dziecka do szkoły;
-
do której dziecko zostało przyjęte do klasy I -gdy wniosek zostanie złożony po przyjęciu dziecka do I klasy.
Jeżeli decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmie dyrektor innej szkoły, niż ta, w której obwodzie dziecko mieszka, będzie on musiał przekazać tę informację dyrektorowi szkoły rejonowej.
Rodzice sześciolatka mającego obowiązek rozpocząć edukację szkolną w wieku 6 lat od 1 września 2014 r. chcący odroczyć spełnianie tego obowiązku powinni:
-
wystąpić do publicznej psychologiczno - pedagogicznej albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej zatrudniającej pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno - pedagogicznych o wydanie opinii w sprawie potrzeby odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym;
-
do 31 grudnia 2014 roku złożyć wniosek o odroczenie spełniania obowiązku szkolnego do dyrektora szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało już przyjęte do szkoły podstawowej innej niż szkoła rejonowa - do dyrektora szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko; do wniosku należy załączyć opinię poradni.
Dyrektor szkoły będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek rodziców poparty diagnozą. Dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego będzie kontynuować spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego albo w oddziale przedszkolnym.
Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego