Organizacja pracy nauczycieli podczas egzaminów i sprawdzianów zawsze budzi wątpliwości dyrektorów. Często zastanawiają się czy za pracę w komisjach egzaminacyjnych nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe, jeżeli jego czas pracy przekracza obowiązkowe pensum. Sposób rozliczania zależy od tego czy egzamin jest ustny czy pisemny.
Za pracę przy przeprowadzaniu pisemnej części egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe nauczycielom nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Może zdarzyć się, że czas pracy nauczyciela związany z przeprowadzaniem ustnej części egzaminu maturalnego przekroczy obowiązujący danego nauczyciela wymiar pensum. Wówczas nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. W ramach tego czasu pracy nauczyciel i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany realizować:
W ramach pensum i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. Oznacza to, że jeżeli czas pracy nauczyciela związany z przeprowadzaniem ustnej części egzaminu maturalnego przekroczy obowiązujący danego nauczyciela wymiar pensum to nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe na zasadach określonych w art. 35 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela.
W ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio:
Za pracę przy wymienionych sprawdzianach i egzaminach nauczyciel nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.