Dyrektor szkoły udostępnia samorządowi uczniowskiemu informacje publiczne

Autor: Wanda Pakulniewicz

Dodano: 26 czerwca 2014

Prawo nakazuje dyrektorowi szkoły zasięgać opinii samorządu uczniowskiego w określonych sprawach, ważnych dla uczniów. W związku z tym przedstawiciele samorządu mogą wnioskować o dostęp do informacji publicznych np. wyników kontroli zewnętrznych w szkole.

Samorząd uczniowski powinien reprezentować interesy uczniów wobec:

• nauczycieli,

• rodziców,

• administracji oświatowej.

Decyzje dotyczące zakresu działań samorządu w danej szkole i planu tych działań powinny należeć do uczniów. Członkowie samorządu mają prawo i powinni:

• rozwiązywać realne problemy uczniów,

• podejmować realne decyzje, a tym samym

• mieć wpływ na życie szkoły,

• współdecydować o sprawach jej dotyczących.

Dyrektor natomiast powinien wspierać samorząd w jego działalności. Samorząd ma prawo tego oczekiwać od dyrektora.

Przykład

Jeśli samorząd wykazał zainteresowanie wynikami kontroli w szkole np. oceną stanu sanitarnego szkoły, powinien mieć dostęp do protokołów z wszelkich kontroli sanitarnych.

Dyrektor szkoły ma obowiązek zasięgnięcia opinii samorządu sprawach, takich jak np.:

• skreślenie ucznia z listy uczniów,

• program wychowawczy i profilaktyki,

• średnia ocen uprawniająca uczniów do otrzymania stypendium za wyniki w nauce,

• ocena pracy nauczyciela (tylko na wniosek dyrektora szkoły),

• wprowadzenie w szkole jednolitego stroju dla uczniów lub rezygnacja z niego.

Dyrektor szkoły ma obowiązek udostępniania każdemu wszelkie informacji o charakterze publicznym (z wyłączeniem jedynie tych, które są zastrzeżone innymi ustawami). Informację publiczną stanowi

• każda informacja wytworzona przez szeroko rozumiane władze lub podmioty publiczne, w tym także

• informacja niewytworzona przez podmioty publiczne, lecz odnosząca się do tych podmiotów (np. protokół kontroli sanitarnej przeprowadzonej przez państwową inspekcję sanitarną).

Autor: Wanda Pakulniewicz, kuratorium oświaty