Koniec z odmowami zorganizowania zajęć etyki ze względu na zbyt małą liczbę chętnych

Dodano: 26 czerwca 2014

Nie będzie już konieczności zebrania co najmniej trzech chętnych uczniów do zorganizowania zajęć etyki w szkole. Dzięki temu każdy kto chce uczęszczać na etykę ma mieć zapewnioną taką możliwość.

Nie będzie już konieczności zebrania co najmniej trzech chętnych uczniów do zorganizowania zajęć etyki w szkole. Dzięki temu każdy kto chce uczęszczać na etykę ma mieć zapewnioną taką możliwość.

Nauka religii lub etyki w grupach międzyszkolnych nie będzie już uzależniona od zgłoszenia się co najmniej trzech uczniów. Ma to zapewnić realną możliwość uczęszczania na etykę każdemu chętnemu uczniowi. Wprowadzenie tej zmiany pozwoli zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu. Wyeliminuje jednocześnie wskazane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka przypadki odmowy zorganizowania zajęć z etyki przez szkołę lub organ prowadzący ze względu na brak wymaganej liczby uczniów. Pozwoli również zapewnić udział w zajęciach z religii tym uczniom, którzy z racji przynależności do niewielkich liczebnie kościołów lub związków wyznaniowych o uregulowanej w Rzeczypospolitej Polskiej sytuacji prawnej, nie mogą obecnie korzystać z przysługujących im praw konstytucyjnych.

W aktualnym stanie prawnym często chęć uczestniczenia w zajęciach etyki wrażana jest w formie ustnej, przepisy bowiem nie wymagają zachowania szczególnej formy w tym przypadku. W konsekwencji, kiedy szkoła odmawia zajęć z etyki, trudno dociec ile w istocie dzieci chciało z tych lekcji korzystać. W myśl, projektowanych przepisów niezbędne będzie pisemne oświadczenie zawierające informacje o tym, kto będzie chodził na religię, a kto na etykę (lub na oba przedmioty jednocześnie).  Deklarację w każdym momencie będzie można zmienić.


 

Autor: Opracowanie: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego
Źródło:
  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (projekt z dnia 31 stycznia 2014 r.; skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych).