Anonimowa skarga na nauczyciela nie obliguje dyrektora do działania

Małgorzata Celuch

Autor: Małgorzata Celuch

Dodano: 30 czerwca 2014

Rodzice, uczniowie, inni pracownicy bywają niezadowoleni z pracy nauczyciela. Wszyscy mają prawo poinformować o tym dyrektora szkoły. Jeśli jednak do dyrektora wpłynie anonimowa skarga, to od niego zależy czy zajmie się sprawą.

Rodzice, uczniowie, inni pracownicy bywają niezadowoleni z pracy nauczyciela. Wszyscy mają prawo poinformować o tym dyrektora szkoły. Jeśli jednak do dyrektora wpłynie anonimowa skarga, to od niego zależy czy zajmie się sprawą.

Każdy przedstawiciel społeczności szkolnej, który uważa, że nauczyciel niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki, mogą złożyć na niego skargę do dyrektora szkoły. Postępowanie dyrektora powinno zaś zależeć od rodzaju skargi, wagi problemu i tego czy wystąpił on po raz pierwszy czy jest to kolejny zarzut do tego nauczyciela. Dyrektor nie musi zareagować na anonimową skargę złożoną na nauczyciela lub innego pracownika szkoły.

Zasady rozpatrywania skarg reguluje Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone: pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu, ustnie do protokołu lub za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej.

Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i treść żądania. Jeżeli w piśmie brakuje adresu osoby wnoszącej podanie i nie można go ustalić na podstawie posiadanych informacji, to podanie pozostawia się bez rozpoznania.

Skargi niepodpisane nie powinny być rozpatrywane. Jednak dyrektorzy czasami podejmują działania wyjaśniające, jeśli zarzuty wobec nauczyciela są poważne lub zaistniały wcześniej.

Najczęściej skargi wnoszą rodzice w sprawie niewłaściwego zachowania nauczyciela w stosunku do uczniów. Dyrektor przeprowadza wówczas postępowanie wyjaśniające (np. rozmowa z nauczycielem i rodzicami, ankiety wśród uczniów). Przebieg postępowania wyjaśniającego należy udokumentować w protokole, a osobę składającą skargę poinformować o jego wyniku.

Jeśli dyrektor szkoły uzna zarzuty, a problem dotyczy uchybienia godności zawodu nauczyciela lub zaniedbania obowiązków, może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela.

Wszystkie informacje związane z postępowaniem dyscyplinarnym są objęte tajemnicą i nie stanowią informacji publicznej. Czas i sposób przechowywania dokumentów związanych z wniesioną skargą powinny zależeć od jej konsekwencji i skutków dla nauczyciela. Najczęściej dołączane są do akt osobowych pracownika.


Autor: Małgorzata Celuch, wicedyrektor zespołu szkół