Pełnomocnictwo do reprezentowania rodzica w kontaktach ze szkołą nie ma mocy prawnej

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 30 czerwca 2014

Pełnomocnictwo notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Rodzice mogą dokonać tego jedynie przez sąd. Działania szkoły na podstawie pełnomocnictwa rodzica np. dla jego partnerki będą niezgodne z prawem.

Pełnomocnictwo notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Rodzice mogą dokonać tego jedynie przez sąd. Działania szkoły na podstawie pełnomocnictwa rodzica np. dla jego partnerki będą niezgodne z prawem.

O wszystkich sprawach istotnych dla rozwoju i wychowania dziecka powinni decydować rodzice, jeśli przysługuje im władza rodzicielska. Każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jeśli ojciec wskaże swoją partnerkę jako osobę uprawnioną do kontaktów ze szkołą w jego imieniu to należy pamiętać, o tym, że osoba ta nie ma prawa decydować w sprawie dziecka i podejmować wiążących decyzji. Notarialne pełnomocnictwo upoważniające partnerkę ojca do reprezentowania go w kontaktach ze szkołą nie jest wystarczającym dokumentem pozwalającym na współpracę w sprawie spełniania przez dziecka obowiązku szkolnego.

Rodzice mają obowiązek sprawować władzę rodzicielską aż do pełnoletniości dziecka. Jest to przede wszystkim zespół obowiązków rodziców względem dziecka, które obejmują

  • całokształt spraw dziecka,

  • sprawowanie opieki nad dzieckiem,

  • zarządzanie majątkiem dziecka

  • reprezentowanie dziecka.

W ważnych sprawach wspólna decyzja rodziców

W sprawach mało istotnych każdy z rodziców może działać samodzielnie, ale o sprawach ważnych dla dziecka rodzice są zobowiązani rozstrzygać wspólnie, zarówno wtedy gdy są małżeństwem jak i po rozwodzie. Do spraw istotnych w rozumieniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego należą:

  • wybór dla dziecka imienia,

  • określenie miejsca jego pobytu,

  • wybór szkoły i przyszłego zawodu,

  • decyzja w sprawie leczenia dziecka,

  • decyzja w sprawie wyjazdu dziecka za granicę.

Do rodziców należy również nadawanie zasadniczego kierunku wychowaniu dziecka.

Zapamiętaj!

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zobowiązuje rodziców do osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku braku porozumienia między rodzicami w istotnych sprawach dziecka decyduje sąd opiekuńczy.

Pełnomocnictwo nie daje prawa do decydowania

Bywają sytuację kiedy rodzic ma ważny powód by zapewnić swojemu dziecku opiekę innej osoby na zasadzie pełnomocnictwa, które może obejmować m. in. prawo do kontaktowania się z dyrektorem szkoły i nauczycielami. Dyrektor szkoły musi mieć jednak świadomość, że taki dokument nie ma mocy prawnej.

W każdej sytuacji, w której konieczne będzie szybkie podjęcie decyzji dotyczącej dziecka, faktyczny opiekun nie będzie mógł działać. W sprawach związanych ze spełnianiem obowiązku szkolnego ustawowymi przedstawicielami dziecka są jego rodzice lub prawni opiekunowie.

Szkoła zobowiązana jest do współpracy z rodzicami (lub opiekunami prawnymi) m.in. w takich sprawach jak:

  • skreślenie ucznia z listy uczniów,

  • przeniesienie ucznia do innej szkoły przez kuratora oświaty, na wniosek dyrektora szkoły,

  • niespełnienie obowiązku szkolnego przez ucznia.

Pełnomocnictwo nie zwalnia z obowiązku opieki

Nigdy pełnomocnictwo nie zwolni rodziców z odpowiedzialności za wykonywanie władzy rodzicielskiej ani za realizację obowiązku szkolnego przez dziecko. Próby unikania odpowiedzialności może być potraktowane jako zaniedbanie obowiązków wobec dziecka.

Pełnomocnictwo nie uprawnia wskazanej w nim osoby do podejmowania za rodziców decyzji w sprawach, w których udział rodziców (opiekuna prawnego) dziecka jest niezbędny. Art. 32 Kpa umożliwia działanie przez pełnomocnika, pod warunkiem, że charakter czynności nie wymaga osobistego działania strony. Szkoła nie ma także podstaw, aby osobie sprawującej faktyczną opiekę udzielać informacji o postępach w nauce czy problemach wychowawczych dziecka.

Pełnomocnictwo notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Rodzice mogą to uczynić tylko przez sąd, który zgodnie z art. 110 Kodeksu rodzinnego zawiesza sprawowanie opieki i wyznacza opiekuna, kiedy występuje przemijająca przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej.  

Autor: Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego