Przejęcie odpowiedzialności na zwolnionym uczniem wymaga pisemnego udokumentowania

Autor: Bożena Winczewska

Dodano: 30 czerwca 2014

Uczeń, na wniosek rodziców, może zostać zwolniony z każdych zajęć. Forma zwolnienia zależy od ustaleń szkoły zapisanych w jej statucie. Dyrektor jednak poniesie odpowiedzialność jeśli zwolniony uczeń ulegnie wypadkowi, a on nie będzie posiadał potwierdzenia przejęcia opieki przez rodziców.

Dyrektor szkoły, na prośbę rodziców, może zwolnić ucznia z zajęć i wyrazić zgodę na jego samodzielny powrót do domu. Warunkiem jest złożenie przez jego rodziców pisemnego oświadczenia, że wyrażają zgodę na przebywanie dziecka poza szkołą w czasie, kiedy powinno uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez szkołę i biorą za nie całkowitą odpowiedzialność. Dyrektor może zwolnić z zajęć ucznia niepełnoletniego:

• na wniosek (najlepiej pisemny) rodziców ucznia – z podaniem powodu zwolnienia, podpisany i oznaczony datą. W wyjątkowych sytuacjach zwolnienie może nastąpić po telefonicznej rozmowie z rodzicem, ale należy żądać pisemnego potwierdzenia prośby;

• wówczas gdy podany przez rodziców powód zwolnienia jest istotny - z błahych powodów szkoła nie powinna wyrażać zgody na nieobecność na zajęciach.

W czasie zajęć za ucznia odpowiada szkoła

Uczniowie mają obowiązek brać udział w zajęciach edukacyjnych i nie powinni opuszczać szkoły w czasie, kiedy trwają zajęcia przewidziane dla nich planem. Każde samowolne opuszczenie terenu szkoły w trakcie zajęć naraża ich na niebezpieczeństwo, a osoby odpowiedzialne za sprawowanie nad nimi opieki i zapewnienie im bezpieczeństwa na konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek. Uczeń, który zostanie zwolniony z zajęć, nawet na prośbę rodziców, ale nie posiada zgody rodziców na samodzielne udanie się do domu, musi pozostać na terenie szkoły i przebywać w miejscu, w którym opiekę nad nim sprawować będzie upoważniona do tego osoba.

Formy zwalniania określone w statucie

Zasady zwalniania uczniów z zajęć powinny być zapisane w statucie szkoły i obowiązywać wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektora szkoły. W statucie szkoły powinien być także zapisany obowiązek składania oświadczeń przez rodziców, którzy chcą, by dzieci samodzielnie wracały do domu po zajęciach.

Zapamiętaj!

Rodzice, którzy decydują się na pobyt dziecka poza szkołą bez opieki osoby dorosłej powinni zaznaczyć w oświadczeniu, że biorą za nie odpowiedzialność. Odpowiedzialność za ucznia, który nie posiada zgody rodziców na samodzielne udanie się do domu ponosi dyrektor szkoły.

Autor: Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego