Poprawki do statutu szkoły należy zatwierdzić na sierpniowym zebraniu rady  

Autor: Wanda Pakulniewicz

Dodano: 22 sierpnia 2014

Jeżeli podczas podsumowującej rady pedagogicznej nauczyciele zgłaszali wnioski dotyczące zmian w dokumentach szkolnych, w sierpniu należy zweryfikować czy poprawki zostały naniesione. Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy sprawdzić podstawowe dokumenty szkolne:

  • statut,

  • regulaminy,

  • wewnątrzszkolny system oceniania.

Statut szkoły jest najważniejszym dokumentem, który należy dokładnie sprawdzić przed 1 września. Należy zweryfikować czy reguluje wszystkie ważne dla szkoły kwestie i czy jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Statut szkoły jest zmieniany (nowelizowany), a nie aneksowany. Jeżeli zmian do statutu jest wiele i przez to staje się on nieczytelny, należy zredagować tekst jednolity, który jest wygodny i praktyczny w korzystaniu z jego zapisów dla wszystkich członków społeczności szkolnej oraz organów kontroli. Projekt zmian statutu przygotowuje rada pedagogiczna, zmiany uchwala rada szkoły, a w przypadku jej braku - rada pedagogiczna.

Przepisy prawa nie nakładają obowiązku opiniowania statutu przez radę rodziców ani samorząd uczniowski. Rada rodziców może opiniować statut, jeśli zgłosi taką inicjatywę, gdyż na podstawie art. 54 UoSO rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.

Uchwała wprowadzająca zmiany do statutu powinna spełniać następujące wymagania:

  • rozpoczyna

  • się od przywołania przepisu prawnego, na podstawie którego została wydawana,

  • zostać opatrzona datą zebrania, na którym została podjęta,

  • mieć nadany kolejny numer, tj. w układzie chronologicznym (np. numer posiedzenia rady/ numer uchwały/rok podjęcia uchwały),

  • zawierać przepis uchylający poprzednią uchwałę w sprawie statutu oraz termin wejścia w życie uchwały,

  • wskazywać m.in. komu powierza się wykonanie jej oraz określenie od kiedy wchodzi w życie.

Przy spełnieniu tych warunków uchwała jest aktem prawa wewnętrznego i nie wymaga kolejnych decyzji w tej sprawie, tylko wykonania. Osoba zobowiązana do wykonania uchwały ma obowiązek wdrożyć uchwałę w życie.

W dokumentacji szkoły powinny znajdować się wszystkie wersje statutu. Poprzednie wersje dokumentu (sprzed poprawek) kiedyś mogą okazać się potrzebne.


Autor: Wanda Pakulniewicz, pracownik kuratorium oświaty