Rodzice będą zwracać szkole koszty za uszkodzenie podręcznika przez dziecko

Dodano: 22 sierpnia 2014

Uczniowie pierwszych klas podstawówek będą korzystać z darmowych podręczników już od września 2014 roku. W roku 2017 roku otrzymają je wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Od września 2014 roku bezpłatne podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych. W kolejnych latach, stopniowo bezpłatne podręczniki będą dostępne również dla starszych uczniów, aż od roku szkolnego 2017/2018 zostaną zapewnione wszystkim uczniom od I klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum.

Nowe przepisy zapewniają także udział rady rodziców przy wyborze zestawu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Rada pedagogiczna, przed uchwaleniem ww. zestawów, będzie bowiem musiała zasięgnąć opinii rady rodziców w tej sprawie.

Zasady obrotu darmowymi podręcznikami dla uczniów klas pierwszych:

1. Niepubliczne szkoły podstawowe będą otrzymywać podręcznik na wniosek  dyrektora szkoły składany do Ministra Edukacji Narodowej. Informacja o terminie i sposobie złożenia wniosku będzie dostępna na stronie internetowej MEN.

2. W przypadku szkół publicznych wyposażenie w podręcznik zapewnia Minister Edukacji Narodowej. Dla realizacji tego zadania służyć będzie aplikacja, przy pomocy której dyrektor szkoły określi liczbę potrzebnych podręczników. Modyfikacja złożonego zamówienia będzie możliwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie dystrybucji podręcznika (terminy będą dostępne na stronie MEN). Po tym terminie będzie możliwość zamawiania dodatkowych egzemplarzy, przy użyciu tej samej aplikacji. Na ten cel przewidziano rezerwową pulę podręczników. W przypadku nadmiaru podręczników w dyspozycji szkoły, powinny one być przechowywane w bibliotece szkolnej, na wypadek konieczności wypożyczenia uczniom dodatkowych egzemplarzy w ciągu roku szkolnego.

3. Dostarczenie podręcznika do szkół jest zadaniem Ministra Edukacji Narodowej.

4. Podręczniki oraz materiały edukacyjne zakupione dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane uczniom; materiały ćwiczeniowe będą uczniom przekazywane bez obowiązku zwrotu po zakończeniu zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników oraz materiałów edukacyjnych oraz gospodarowaniem nimi będzie wykonywał dyrektor szkoły.

5. Dyrektor szkoły będzie określał szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników i materiałów edukacyjnych, mając na uwadze zapewnienie co najmniej trzyletniego okresu ich używania, a także zasady przekazywania materiałów ćwiczeniowych.

6. Szkoły podstawowe i gimnazja będą mogły żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego.

7. Ustalenie zasad wypożyczania i przekazywania uczniom podręczników i materiałów, w tym termin ich zwrotu będzie w gestii dyrektora szkoły.

8. Szkoły będą otrzymywać sukcesywnie kolejne części podręcznika Nasz elementarz – nie będzie zatem możliwości wypożyczania dziecku wszystkich 4 części jednorazowo.

Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego