Opieka nad dzieckiem rodziców pracujących za granicą musi zostać prawnie uregulowana

Dariusz Dwojewski

Autor: Dariusz Dwojewski

Dodano: 22 sierpnia 2014

We wrześniu może okazać się, że rodzice niektórych uczniów będą nieobecni w nowym roku szkolnym ponieważ wyjechali za granicę w celach zarobkowych. Należy wówczas jak najszybciej uregulować sytuację prawną tych uczniów. W przeciwnym razie nie będzie wiadomo z kim współpracować np. gdy uczeń ulegnie wypadkowi.

Utrudniony kontakt z rodzicami ucznia może oznaczać problemy w wielu trudnych wychowawczo lub nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli dziecko zostaje pod opieką krewnych rodzice powinni uregulować ich sytuację prawną. Szkoła natomiast powinna poczynić wszelkie ustalenia z wyjeżdżającymi rodzicami.

Zasady organizacji opieki nad uczniami pozostawionymi w kraju przez rodziców wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych:

• dyrektor szkoły zobowiązuje nauczycieli i wychowawców do stałego monitorowania zachowania uczniów oraz niezwłocznego informowania dyrektora o tym, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną,

• jeżeli zachowanie dziecka niepokoi wychowawców i nauczycieli, kontakt z rodzicami jest niemożliwy, a sytuacja prawna dziecka nie została uregulowana, dyrektor szkoły powiadamia właściwe instytucje. Może wystąpić do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka lub złożyć zawiadomienie z urzędu,

• dyrektor może opracować wewnętrzne procedury szkolne w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej porządkujące zakres zadań i czynności pracowników szkoły, z uwzględnieniem:

• sposobu i terminu powiadomienia dyrektora szkoły, o tym że niepełnoletni uczeń pozostaje bez opieki,

• zasad weryfikowania informacji i rozpoznania sytuacji (rozmowa z uczniem, ustalone formy kontaktu z rodzicami, wywiad środowiskowy, wizyta w domu ucznia),

• zobowiązania osób odpowiedzialnych za zawiadomienie sądu lub policji w przypadku sytuacji zagrażających dobru ucznia.

Autor: Małgorzata Celuch, wicedyrektor, ekspert prawa oświatowego