Dyrektor zobowiązany jest do udzielania odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Osoba ubiegająca się o uzyskanie informacji nie musi tego uzasadniać i nikt nie może uzależniać udzielenia informacji od podania tych powodów. To osoba wnioskująca określa, w jaki sposób i w jakiej formie ma być udostępniona informacja publiczna.
Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze:
-
ogłaszania informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej,
-
udostępniania na wniosek pisemny lub ustny,
-
wstępu na posiedzenia organów i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia.
Odmowa udostępnienia informacji następuje w drodze decyzji administracyjnej. Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego mu prawa.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 782) - art. 2 ust. 2, art. 4 ust. 1 pkt 5, art. 5 ust. 2, art. 7 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 16.
Autor: Małgorzata Celuch, wicedyrektor zespołu szkół, specjalista prawa oświatowego