Jeśli uczeń zmienia szkołę, a nie zrealizował obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym zajęć dodatkowych, nie można zwolnić go z tego obowiązku.
Szkoła ma obowiązek umożliwić uczniowi najpóźniej do zakończenia etapu edukacyjnego, uzupełnienie różnic programowych.
Jeśli uczeń zmienia szkołę, a nie zrealizował obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym zajęć dodatkowych, nie można zwolnić go z tego obowiązku.Szkoła ma obowiązek umożliwić uczniowi najpóźniej do zakończenia etapu edukacyjnego, uzupełnienie różnic programowych.
Dodatkowe zajęcia edukacyjne dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy. Nie ma zatem możliwości zwolnienia ucznia z języka obcego nauczanego w ramach zajęć dodatkowych.
Szkoła ma obowiązek umożliwić uczniowi najpóźniej do zakończenia etapu edukacyjnego, uzupełnienie różnic programowych, w tym np. poprzez uczestnictwo w tych zajęciach z uczniami klas programowo niższych i uzyskanie oceny klasyfikacyjnej z tych zajęć. Sposób wyrównania różnic programowych powinien zostać określony przez szkołę niezwłocznie po przyjęciu ucznia. Nauczyciel języka obcego nauczanego w ramach zajęć dodatkowych powinien ustalić zakres treści programowych koniecznych do uzupełniania przez ucznia.
Zapamiętaj! O przyjęciu ucznia do publicznej szkoły w trakcie roku szkolnego (w tym do klasy pierwszej) decyduje dyrektor. Jeśli dana szkoła podstawowa jest dla ucznia szkoła tzw. rejonową, dyrektor nie może odmówić przyjęcia do niej ucznia.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 20a ust. 2.
-
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (D.U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.) - § 3 ust. 2.
Autor: Wanda Pakulniewicz, kuratorium oświaty