To czy wydatek na szkolenie pracowników należy zakwalifikować jako strukturalny, trzeba zależy od tematyki szkolenia. Dane szkolenie musi się mieścić w którymś z obszarów określonych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.
Możliwość zakwalifikowania kosztów szkolenia pracownika do wydatków strukturalnych zależy od jego tematyki.Na przykład szkolenia specjalistyczne związane z działalnością statutową jednostki można zaklasyfikować w kodzie 65 „Modernizacja i wzmacnianie instytucji rynku pracy” lub 72 - „Opracowywanie, uruchomienie i wdrożenie reform systemów kształcenia i szkolenia w celu zwiększenia zdolności do zatrudnienia, zwiększenia stopnia dostosowania systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy oraz systematycznego podnoszenia kwalifikacji kadry systemu oświaty w perspektywie gospodarki opartej na innowacji i wiedzy”. Natomiast szkolenia administracji i pracowników merytorycznych (językowe, kadrowe itp.) - niezależnie od tego, którzy pracownicy w nich uczestniczą - należy klasyfikować w kodzie 81 „Rozwiązania na rzecz podniesienia jakości opracowania, monitorowania, ewaluacji polityk i programów na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, wzmocnienie zdolności w zakresie realizacji polityk i programów”.
W przypadku szkoleń do wydatków strukturalnych można zaliczyć całkowite koszty związane ze szkoleniem, w tym np. ryczałt za benzynę, koszty zakwaterowania, diety, książki i materiały rozdawane w trakcie szkolenia itp.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. nr 44, poz. 255).