Odszkodowanie za krótszy okres wypowiedzenia wypłaca się tylko w jednej sytuacji

Dariusz Dwojewski

Autor: Dariusz Dwojewski

Dodano: 7 stycznia 2015

Na życzenie pracownika można skrócić okres wypowiedzenia i tę wcześniejszą datę wpisać na świadectwie pracy. W takim przypadku nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie za pozostałe miesiące wypowiedzenia.

 

Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy stosuje się przepisy o definitywnym wypowiedzeniu stosunku pracy. Po wypowiedzeniu umowy o pracę, możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia w drodze porozumienia stron. Zastosowanie tego trybu nie zmienia podstawy rozwiązania stosunku pracy i jest nią nadal wypowiedzenie przez pracodawcę, z tym że w przypadku wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy rozwiązanie umowy następuje na skutek odrzucenia zaproponowanych warunków zatrudnienia przez pracownika.

 

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy jedynie sytuacji, gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wyrokiem Sądu Najwyższego ustalono, że artykuł 361 § 1 Kodeksu pracy dotyczy wyłącznie jednostronnego skrócenia przez zakład pracy 3-miesięcznego wypowiedzenia i nie obejmuje wypadków, gdy skrócenie okresu wypowiedzenia następuje w drodze porozumienia stron, nawet wtedy, gdy inicjatywa zawarcia takiego porozumienia wychodzi od pracodawcy.

 

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia na wniosek pracownika, nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie za pozostałe miesiące wypowiedzenia.


Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 28 lutego. Pracownica ta nie przyjęła nowych warunków i zwróciła się z prośbą do dyrektora o skrócenie okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca tj. do 31 grudnia.

Umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 października 2014 r. i taką datę ustania zatrudnienia należy wpisać pracownikowi na świadectwie pracy. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacać wynagrodzenia za listopad i grudzień, gdyż wtedy stosunek pracy nie będzie istniał między tymi stronami, a pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia w tym trybie.


  • Wyrok Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1990 r., (I PR 391/90, OSNCP 1992, nr 11, poz. 206).

 

Dariusz Dwojewski, doradca prawny, specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 36 § 6, art. 361 § 1, art. 42 § 1.