W wyjątkowych sytuacjach liczebność klas I-III będzie mogła być większa niż 25

Autor: Anna Trochimiuk

Dodano: 7 stycznia 2015

MEN w nowelizacji ustawy o systemie oświaty planuje złagodzić przepis ograniczający liczebność klas I-III do maksymalnie 25 uczniów. Takie rozwiązanie będzie mogło być stosowane wyjątkowo, a dyrektor nie będzie mógł przed rozpoczęciem roku planować liczniejszych klas.

 

Od 1 września 2014 r.  zajęcia w klasach I szkoły podstawowej mogą być prowadzone w oddziałach liczących nie więcej niż 25 uczniów. Docelowo także w klasie II i III szkoły podstawowej mają być maksymalnie 25-osobowe klasy. Takie rozwiązanie miało zapewnić 6-latkom przyjazne warunki nauki w pierwszym etapie edukacyjnym. Jednak sztywne ustalenie dopuszczalnej liczebności oddziałów może w praktyce spowodować, że gdy po rozpoczęciu roku szkolnego zgłoszą się kolejne dzieci z rejonu, dyrektor szkoły będzie musiał podzielić istniejące klasy na dwie mniejsze.

 

Taki podział to nie tylko negatywne skutki finansowe dla samorządów, lecz także dla dzieci, które już nawiązały między sobą relacje przyjacielskie; może też oznaczać konieczność zmianowej pracy oddziałów. W związku z tym resort edukacji zaproponował uelastycznienie przepisów poprzez możliwość zwiększenia liczebności klas I-III, gdy po rozpoczęciu zajęć do szkoły zgłoszą się kolejni uczniowie zamieszkali w jej obwodzie.


Obawy o bezpieczeństwo najmłodszych

Propozycja projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty spotkała się z zarzutem, że w ten sposób Rząd chce wycofać się z obietnicy danej rodzicom sześciolatków, że ich dzieci będą uczyły się w klasach o ograniczonej liczebności uczniów. Dodatkowo powstały wątpliwości, czy przy braku jednoczesnego określenia maksymalnej liczby uczniów w tak rozszerzonej liczebnie klasie, nie będzie obniżone bezpieczeństwo uczniów oraz nie spadnie skuteczność ich kształcenia i wychowania.


Liczniej tylko w wyjątkowych sytuacjach

MEN w odpowiedzi na powyższe zastrzeżenia, podkreśla, że standard dotyczący liczebności dzieci w klasach I-III zostanie utrzymany, a nowa regulacja będzie mogła być stosowana wyjątkowo i tylko gdy:

  • nowi uczniowie zgłoszą się dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego;

  • nowi uczniowie będą zamieszkiwali w obwodzie szkoły (nie będzie możliwości zwiększenia liczebności klas I-III z uwagi na zgłoszenie się nowych uczniów spoza rejonu);

  • szkoła uzyska zgodę organu prowadzącego na zwiększenie liczebności klasy.

 

Dyrektor szkoły nie będzie mógł zaplanować przed rozpoczęciem roku szkolnego nowych klas większych niż 25-osobowych.

 

Organ prowadzący, który otrzyma od dyrektora wniosek o zwiększenie liczebności klasy będzie mógł albo wyrazić na to zgodę albo zobowiązać dyrektora do podziału klasy na dwie mniejsze.

 

Ponadto w przypadku, gdy klasa miałaby liczyć więcej niż 27 uczniów - ma powstać obowiązek zatrudnienia asystenta nauczyciela.


 

Podstawa prawna: 
  • Uwagi wniesione w czasie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw oraz odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Autor: Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. W 2014 r. uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego radcy prawnego.