Sankcje za niewywiązanie się z zaleceń pokontrolnych będą bardziej dotkliwe. Wizytatorzy będą mieli większe możliwości dokonania rzetelnej kontroli.
Resort edukacji proponuje zmiany w nadzorze pedagogicznym dzięki którym nadzór ma być bardziej skuteczny. Wizytator będzie miał więcej uprawnień, a dyrektor terminy na wdrożenie zaleceń.
Sankcje za niewywiązanie się z zaleceń pokontrolnych będą bardziej dotkliwe. Wizytatorzy będą mieli większe możliwości dokonania rzetelnej kontroli.
Pokazowe lekcje, do których zarówno nauczyciel jak i uczniowie są przygotowani nie oddają prawdziwego obrazu ich przebiegu. Obecnie bowiem dyrektor szkoły jest uprzedzony o tym, że dane zajęcia zostaną skontrolowane w czasie ewaluacji zewnętrznej lub kontroli doraźnej, a co za tym idzie – nauczyciel może zaplanować wyjątkowe zajęcia w tym czasie, co uniemożliwia obiektywną ich ocenę. Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby zwiększyć skuteczność i efektywności nadzoru pedagogicznego chce znieść obowiązek uprzedniego informowania dyrektora szkoły o planowanej wizytacji lekcji.
Nie oznacza to jednak, że kuratorium będzie mogło skontrolować szkołę bez uprzedzenia. Nadal dyrektor szkoły będzie powiadamiany o zamiarze przeprowadzenia planowanej ewaluacji zewnętrznej i jej zakresie – w terminie 30 dni, a planowanej kontroli i jej tematyce – w terminie 7 dni przed planowanym jej rozpoczęciem.
Obecnie – jeśli dyrektor nie wniósł zastrzeżeń do zaleceń, uwag i wniosków wizytatorów - może je realizować w dowolnym terminie bez żadnych konsekwencji. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje:
określanie terminów realizacji zaleceń wydanych przez wizytatorów;
zobowiązanie dyrektora szkoły, by - w bez względu na to, czy składał zastrzeżenia do zaleceń wizytatora czy nie - w ciągu 30 dni powiadomił:
organ sprawujący nadzór pedagogiczny o sposobie ich realizacji oraz
organ prowadzący o otrzymanych zaleceniach i sposobie ich realizacji.
Jeżeli dyrektor szkoły nie zrealizuje w wyznaczonym terminie zaleceń, organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły nawet w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wniosek ten będzie wiążący dla organu prowadzącego.
Uwagi wniesione w czasie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw oraz odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej.