Nadzór pedagogiczny będzie bardziej efektywny

Dodano: 8 stycznia 2015

Planowane zmiany w zakresie nadzoru pedagogicznego mają na celu podniesienie jakości pracy szkół i placówek oświatowych i sprawowanego nadzoru. Nowe przepisy zwiększą uprawnienia wizytatorów oraz odpowiedzialność dyrektora szkoły za terminowe wprowadzenie zaleceń pokontrolnych. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Obserwacja zajęć bez zapowiedzi będzie bardziej rzetelna

Obecnie nauczyciele wykonujący czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego - po powiadomieniu dyrektora szkoły - mają prawo wstępu w charakterze obserwatora na zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze i inne zajęcia organizowane przez szkołę lub placówkę. Wizytatorzy kuratoriów oświaty korzystają z tego prawa w trakcie ewaluacji zewnętrznych oraz kontroli doraźnych przeprowadzanych najczęściej w wyniku interwencji różnych podmiotów zewnętrznych. Doświadczenia wizytatorów pokazują, że uprzedzanie o obserwacji zajęć może mieć wpływ na obiektywność oceny pracy szkoły.  Planowana zmiana ustawy o systemie oświaty znosi obowiązek uprzedniego informowania dyrektora szkoły o zamiarze przeprowadzenia czynności nadzoru pedagogicznego.

Termin na wykonanie zaleceń przez dyrektora

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dyrektor jest zobowiązany do powiadomienia kuratorium o realizacji zaleceń, uwag i wniosków wizytatorów tylko wówczas gdy wniósł do nich zastrzeżenia i nie zostały one uwzględnione. Dyrektorowi nie grożą żadne sankcje za niewykonanie tego obowiązku. Nie ma podstawy prawnej na wyznaczenie terminu realizacji zaleceń w przypadku, gdy dyrektor szkoły nie wniósł do nich zastrzeżeń.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przewiduje:

1. określanie terminów realizacji zaleceń wydanych przez wizytatorów;

2. zobowiązanie dyrektora szkoły by - bez względu na to, czy składał zastrzeżenia do zaleceń wizytatora czy nie - w ciągu 30 dni powiadomił:

• organ sprawujący nadzór pedagogiczny o sposobie ich realizacji oraz

• organ prowadzący o otrzymanych zaleceniach i sposobie ich realizacji.

Zapamiętaj!

Utrata stanowiska za niezrealizowanie zaleceń

Jeżeli dyrektor szkoły nie zrealizuje w wyznaczonym przez wizytatora terminie zaleceń, organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły nawet w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wniosek ten będzie wiążący dla organu prowadzącego.

Współdziałanie w wykorzystywaniu wyników nadzoru

W działania związane z wykorzystaniem wyników nadzoru pedagogicznego mają zostać zaangażowani organy prowadzące, uczniowie i ich rodzice. Projekt nowelizacji zakłada, że:

• rada pedagogiczna będzie ustalała sposób wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego,

• rada rodziców i samorząd uczniowski będą mogły wyrażać opinie na temat sposobów wykorzystywania tych wyników;

• organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego (jst) będzie miał obowiązek przedstawiania organowi stanowiącemu jst informacji o wynikach nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratora oświaty lub właściwego ministra.

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw (wersja skierowana do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych).

Autor: Opracowanie: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego