Obowiązek zapewnienia przez dyrektora okularów korekcyjnych pracownikowi uzależniony jest od łącznego wystąpienia dwóch warunków:
Jedną z przesłanek do zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych jest użytkowanie monitora ekranowego przez minimum 4 godziny. Przepisy nie określają sposobu ustalania tego okresu, dyrektor powinien więc go określić w regulaminie pracy.
Obowiązek zapewnienia przez dyrektora okularów korekcyjnych pracownikowi uzależniony jest od łącznego wystąpienia dwóch warunków:
użytkowanie monitora ekranowego w czasie pracy przez minimum 4 godziny,
zalecenie lekarskie wskazujące potrzebę stosowania okularów korekcyjnych, wydane w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Przepisy powszechnie nie regulują zasad ustalania liczby godzin poświęcanych przez nauczyciela na użytkowanie monitora ekranowego w ramach jego czasu pracy. Oznacza to że to pracodawca ustala, czy pracownik na określonym stanowisku normę taką wypracowuje. Norma czasu pracy odnosi się do użytkowania monitora ekranowego, a więc pracownik musiałby wykazać, że co najmniej 4 godziny dobowego czasu pracy poświęca na obsługę monitora.
Kwestia wyposażenia nauczycieli nie prowadzących zajęcia z informatyki w okulary korekcyjne nie jest zatem odrębnie, szczegółowo uregulowana. Należy zwrócić uwagę, że rozliczenie czasu pracy nauczyciela dotyczy zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (tzw. pensum) i ewentualnie tzw. „godzin karcianych” realizowanych w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Obowiązek ten dotyczy pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Zasady ustalania sposobu obliczania czasu spędzanego przez pracownika przy monitorze ekranowym dyrektor może zapisać w regulaminie pracy. Regulamin pracy określa m.in. wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. W zapisach regulaminu można określić sposób ustalania liczby godzin użytkowania monitora ekranowego. Będą one wówczas obowiązywaćwszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502) - art. 1041 § 1 pkt 1.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2014 r., poz. 191 ze zm.) - art. 42.
Rozporządzenie MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973 ze zm.) - § 2 pkt 4, § 8 ust. 2.