Z nauczycielem z orzeczoną niezdolnością do pracy należy rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Dariusz Dwojewski

Autor: Dariusz Dwojewski

Dodano: 7 stycznia 2015

Utrata zdolności nauczyciela do wykonywania pracy oznacza dla dyrektora konieczność rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rodzaj odprawy zależy od stopnia awansu zawodowego i tego czy ZUS przyzna rentę. W przypadku konieczności wyboru, nauczyciel mianowany otrzyma odprawę, która będzie dla niego bardziej korzystna.


Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.


Obligatoryjne zwolnienie z końcem miesiąca

Orzeczenie utraty zdolności do pracy wobec przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku nauczyciela obliguje dyrektora do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem. Rozwiązanie stosunku pracy następuje wówczas bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał orzeczenie lekarskie wydane w ramach badań okresowych lub kontrolnych.


Zapamiętaj!

W każdej sytuacji rozwiązanie stosunku pracy - niezależnie, czy jest wynikiem realizacji nałożonego na pracodawcę obowiązku, czy też przyznanego uprawnienia - wymaga złożenia w tym zakresie stosownego oświadczenia woli. Oznacza to, że w przypadku utraty zdolności do pracy przez nauczyciela, dyrektor powinien złożyć nauczycielowi pisemne oświadczenie o rozwiązaniu z nim stosunku pracy.


Odprawa zdrowotna dla nauczyciela mianowanego

Odprawa zdrowotna - tylko dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania!

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu utraty zdolności do pracy przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy, za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.


3- miesięczna odprawa rentowa

Nauczyciel, któremu ZUS przyzna rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, będzie miał prawo do odprawy rentowej w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli posiada co najmniej 20-letni staż pracy nauczycielskiej. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, będzie to jedna odprawa, jaką otrzyma. W przypadku nauczyciela zatrudniona na podstawie mianowania to przysługuje mu tylko jedna odprawa – wyższa. Nauczyciel mianowany otrzyma albo odprawę emerytalno-rentową albo odprawę z art.28 Karty Nauczyciela. Odprawy te nie kumulują się.


 

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2014 r., poz. 191) - art. 23 ust. 1 pkt 3, ust. 2 pkt 3, art. 28 ust. 1, art. 87 ust. 1 i 2.

  • Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2012 r., (I PK 95/2011, niepubl.).

Autor: Dariusz Dwojewski, doradca prawny, specjalista prawa oświatowego