Dyrektorzy nie będą już musieli zawierać umów cywilnoprawnych z nauczycielami realizującymi zajęciach ze środków unijnych. Będzie to możliwe w ramach nawiązanego stosunku pracy.
Obecne regulacje zmuszają dyrektorów szkół do zawierania umów cywilnoprawnych ze swoimi nauczycielami lub osobami spoza szkoły w celu realizacji zajęć ze środków unijnych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, nauczyciele zatrudnieni w szkole będą mogli realizować zajęcia bezpośrednio z uczniami w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, o ile wyrażą na to zgodę. Za godzinę prowadzenia tych zajęć będą otrzymywali wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową, a zajęcia te nie będą wliczane do pensum.
Wynagrodzenia wypłacone na realizację zajęć ze środków unijnych nie będą także wliczane do średnich wynagrodzeń, a zatem nie zmniejszą puli gminnych środków na wynagrodzenia nauczycieli a także nie wpłyną na ewentualny dodatek uzupełniający.
Dyrektor szkoły będzie mógł także przydzielić prowadzenie zajęć ze środków unijnych nauczycielom spoza szkoły, o ile spełniają wymagania kwalifikacyjne. Taka osoba nie będzie jednak podlegać przepisom ustawy - Karta Nauczyciela, lecz zostanie zatrudniona na podstawie ustawy - Kodeks pracy. Za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć otrzyma wynagrodzenie jak za godzinę ponadwymiarową liczoną dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie, realizującego pensum 18-godzinne.
Projekt nowelizacji zakłada dodatkowo możliwość zwiększenia środków na poszczególne składniki wynagrodzenia dla nauczycieli ponad ustawowy poziom już nie tylko z dochodów własnych, ale ze wszystkich dochodów jednostki samorządu terytorialnego, w tym także ze środków unijnych.
Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego
Autor: Anna Trochimiuk
Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. W 2014 r. uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego radcy prawnego.