W tym roku szkolnym podsumowanie I półrocza pracy szkoły, jest szczególnie ważne ze względu na wiele nowych przepisów światowych. Warto sprawdzić, czy nowe zadania są właściwie realizowanie. Dzięki podsumowaniu unikniesz przeoczenia ważnych obowiązków. »
Dyrektor szkoły co najmniej raz w roku powinien dokonać samooceny systemu kontroli zarządczej. Początek roku kalendarzowego, czas podsumowania I półrocza, to dobry moment na taką diagnozę. Sprawdź jak dokonać samooceny oraz jak ją udokumentować. »
Ekwiwalent za odzież i obuwie robocze należy się tym pracownikom, którzy zobowiązani są do używania odzieży robocze j a pracodawca za zgodą pracownika dopuścił używanie na danym stanowisku przez pracownika odzieży własnej . Sprawdź, jak sytuacja wygląda w przypadku odśnieżającego teren szkoły. »
Agresja i przemoc mają tendencję do eskalacji i jeśli nie reagujemy właściwie na ich drobniejsze przejawy, będą narastać. Przede wszystkim dlatego, że brak reakcji pracowników szkoły jest przez dzieci i młodzież odbierany jako sygnał przyzwolenia. Należy przy tym pamiętać, że skuteczniejsze od karania mogą okazać się metody wychowania pozytywnego. Poznaj je. »
Zakończenie stanu nieczynnego może nastąpić w 3 przypadkach, w 2 z nich – wcześniej. W związku z zakończeniem stanu nieczynnego, nauczyciel powinien rozliczyć się ze szkołą, a dyrektor z nauczycielem. Dyrektor powinien pamiętać o kilku ważnych kwestiach. »
Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują możliwości przeniesienia realizacji stażu do innej placówki poza przypadkiem zatrudnienia po rozwiązaniu stosunku pracy w szkole dotychczasowej. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione. »
Poznaj wskazówki, dzięki którym trening ewakuacyjny będzie nie tylko formalnością, ale przede wszystkim faktyczną nauką bezpiecznych zachowań. Także podczas nieplanowanych sytuacji do których może dojść podczas ewakuacji osób z budynku. »
Urlopu uzupełniającego udziela się w pełnych tygodniach roku szkolnego, także w okresie przerw świątecznych. Nie można go jedynie udzielić w czasie ferii letnich i zimowych, ponieważ w tym okresie nauczyciel ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego. »
W związku z wprowadzeniem indywidualnej ścieżki kształcenia od 1 września 2017 r. dyrektor, psycholog i pedagog mają nowe obowiązki. W poniższym artykule znajdziesz katalog nowych obowiązków wraz z komentarzami naszego eksperta. »
Aby móc efektywnie rozwiązywać problemy, trzeba je po pierwsze zobaczyć i zdefiniować. Najgorsze co można zrobić to zamieść je pod dywan. Sprawdź, jak diagnozować i rozwiązywać konkretne problemy wychowawcze w szkole oraz jak ważny jest pozytywny przekaz. »
Na początku nowego roku szkolnego konieczne jest podjęcie odpowiednich czynności kadrowo – płacowych w stosunku do odchodzących i przychodzących nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Sprawdź, o jakich obowiązkach należy pamiętać w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. »
W wyniku wdrażania reformy oświaty dyrektor będzie musiał podjąć decyzję w sprawie postępowania z księgami uczniów w przekształcanych szkołach. Żaden przepis prawa oświatowego nie zawiera wytycznych dotyczących tej kwestii, należy więc postępować zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku i wygody przy korzystaniu z tych ksiąg w przyszłości. »
W konsekwencji niewykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający. Reguły udzielania i rozliczania tego urlopu mogą jednak wzbudzać wątpliwości. Poznaj praktyczne rozwiązania dla najczęstszych problemów dotyczących tego urlopu. »
Pisaliśmy już o zapowiadanych zmianach w SIO. Główne modyfikacje to zmiany technologiczne m.in. możliwość przekazywania danych za pośrednictwem aplikacji – przez przeglądarkę internetową oraz uproszczenie sposobu zbierania danych. Zmiany zaczną obowiązywać już w tym roku. »
Pod koniec roku szkolnego 2016/2017 konieczne będzie realizowanie nowych zadań związanych z wdrażaniem reformy oświatowej w szkołach i przygotowanie się do prowadzenia działalności w zmienionych warunkach. Żeby o niczym nie zapomnieć, warto wcześniej przygotować wykaz zadań. Poznaj swoje obowiązki i sprawdź jak było, a jak będzie. »
W czerwcu nie można zapomnieć o obowiązku wydania świadectwa pracy i wypłaty ekwiwalentu dla nauczycieli zatrudnionych na czas określony, których umowy o pracę ulegają rozwiązaniu z końcem zajęć szkolnych bądź w ostatnim dniu czerwca. Sprawdź, o czym jeszcze powinieneś pamiętać. »
Od rodziców uczniów noszących okulary nie należy wymagać pisemnych oświadczeń wyrażających zgodę na ćwiczenie w okularach na zajęciach wychowania fizycznego. Złożone przez nich oświadczenia nie ochronią szkoły przed odpowiedzialnością w razie wypadku. »
Reforma edukacji wprowadza zmiany w zasadach dokumentowania pracy wychowawczej w szkołach. Dotychczas obowiązujące w szkołach programy wychowawcze oraz programy profilaktyczne funkcjonujące jako dwa oddzielne dokumenty, mają zostać zastąpione jednym programem wychowawczo-profilaktycznym. »
Gdy szkoła otrzyma informację o podłożeniu w budynku ładunku wybuchowego, naturalnie najważniejsza jest sprawna ewakuacja i bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Dyrektor musi jednak działać w ramach obowiązujących przepisów, dlatego więc warto mieć opracowaną procedurę na taką ewentualność. »
Do 15 kwietnia 2017 r. organ prowadzący i kurator oświaty określają terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. W przypadku przekształcenia gimnazjum w szkołę innego typu, komisję rekrutacyjną powołuje dyrektor dotychczasowego gimnazjum. »
Nie ma gotowego i uniwersalnego narzędzia do badania realizacji podstawy programowej. Sposób monitorowania realizacji podstawy programowej zależeć powinien od decyzji dyrektora. Sprawdź jak krok po kroku powinno wyglądać monitorowanie podstawy. »
W konsekwencji reformy oświatowej zmianie ulegają podstawa programowa oraz plany nauczania we wszystkich szkołach. Sprawdź kiedy i w jakich klasach rozpocznie się wdrażanie zmian w Twojej szkole, które obowiązki należą do Ciebie, a które do nauczycieli. »
Zimą na terenie szkoły i wewnątrz budynku nie może być ślisko. To podstawa. Jednak dbanie o odśnieżanie i osuszanie to wciąż za mało. Zarówno pracownikom wykonującym zimowe prace, jak i nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym należy zapewnić w tym czasie szczególne warunki. Sprawdź jak to zrobić. »