Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw została przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 21 listopada 2013 r. nowelizacji przepisów.
Organizator wypoczynku będzie egzekwował od wychowawców i kierowników wypoczynku zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego . W przypadku nauczycieli wystarczy pisemne oświadczenie.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw została przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 21 listopada 2013 r. nowelizacji przepisów.
Zmiana Kodeksu karnego, która wiąże się również ze zmianą ustawy o systemie oświaty, ma na celu ochronę osób poniżej 18 roku życia przed przestępstwami na tle seksualnym tj. przede wszystkim pornografią oraz kontaktami seksualnymi w zamian za korzyść majątkową lub osobistą. Ponadto, przedawnienie karalności takich czynów nie będzie mogło nastąpić wcześniej niż 10 lat od ukończenia 18 roku życia przez nieletniego. Dzięki temu osoby, które jako małe dzieci padły ofiarą przestępstw o charakterze seksualnym będą miały możliwość dochodzenia ukarania sprawcy po osiągnięciu pełnoletniości.
Kandydat na wychowawcę lub kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży nie będzie mógł być karany za określone przestępstwa, np. przestępstwo przeciwko wolności seksualnej. Jednocześnie zobowiązano te osoby do przedstawienia organizatorowi wypoczynku informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Kandydat na wychowawcę lub kierownika wypoczynku, który jednocześnie jest zatrudniony na podstawie przepisów zawierających warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie (tj. np. nauczyciel), będzie składał oświadczenie w formie pisemnej. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży podczas obozów i kolonii.
Ustawa ma wejść w życie w ciągu 2 tygodni od dnia podpisania jej przez Prezydenta.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (wersja przyjęta przez Radę Ministrów).
Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Strona internetowa Prezesa Rady Ministrów.