Organ prowadzący może przeprowadzić kontrolę w szkole w każdym czasie. Nie ma przy tym obowiązku wcześniejszego powiadamiania. Dyrektor szkoły ma natomiast prawo w ciągu 7 dni od otrzymania zaleceń, uwag i wniosków z kontroli, zgłosić wobec nich zastrzeżenia do organu prowadzącego. »
Szkoły jako jednostki budżetowe działają w oparciu o plan finansowy. W dokumencie tym planują wszystkie swoje wydatki, w tym także środki na zakup materiałów biurowych, środki czystości, czy organizację różnego rodzaju imprez i uroczystości. »
Wszystkie skontrolowane placówki spełniały wymóg zatrudniania nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz miały wystarczającą liczbę pomieszczeń dydaktycznych do nauki zwiększonej liczby uczniów. Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim zapewnienia dostępu do komputerów, sprzętu audiowizualnego, świetlicy i stołówki. Zdaniem NIK, usunięcie wszystkich nieprawidłowości możliwe jest jeszcze w bieżącym roku szkolnym. »
Dyrektor nie ma prawa zobowiązać nauczyciela szkoły feryjnej do nocnego dyżuru podczas zabawy szkolnej np. studniówki bez jego zgody. Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie powinien przekraczać 40 godzin, a dzienny 8 godzin. »
Każdy członek rady pedagogicznej, który zauważy błąd w protokole, ma prawo, a wręcz obowiązek zareagowania na taką sytuację. Gdy dyrektor nie naprawi nieprawidłowości, nauczyciel może złożyć w tej sprawie skargę do organu prowadzącego lub organu nadzoru pedagogicznego. »
Nie wystarczy zapewnienie ciepłej kurtki i obuwia pracownikowi odśnieżającemu dach lub teren szkoły. Praca na wysokości przy odśnieżaniu dachu wymaga by pracownik posiadał odpowiednie zaświadczenie lekarskie, odbył instruktaż stanowiskowy i został właściwie zabezpieczony przed upadkiem. »