W latach 2014 – 2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych. Nowy SIO ma zapewnić zgromadzenie kompletnych i rzetelnych danych o szkołach i placówkach oświatowych.
Sejm przyjął zmianę przepisów o Systemie Informacji Oświatowej. Wprowadzone dane uczniów i nauczycieli (imię, nazwisko i numer PESEL) do SIO są weryfikowane z odpowiednimi danymi osobowymi zgromadzonymi w zbiorze (rejestrze) PESEL. Procedura zakłada, że dane dziedzinowe (dane oświatowe) są przekazywane do bazy danych SIO w następstwie pozytywnej weryfikacji z rejestrem PESEL danych identyfikacyjnych ucznia lub nauczyciela. Skala negatywnie zweryfikowanych danych przerosła jednak założenia.
Od dnia wejścia w życie nowych przepisów (planowo - 1 stycznia 2014 r.) do 31 grudnia 2016 r. będzie funkcjonować zmodyfikowany mechanizm weryfikacji danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli. W okresie przejściowym, dane te nie będą usuwane z bazy danych SIO po zakończeniu weryfikacji z danymi zgromadzonymi w zbiorze PESEL (nie dotyczy to lokalnych baz w poradniach psychologiczno - pedagogicznych). Po pozytywnej weryfikacji danych będą one automatycznie rejestrowane w bazie danych SIO, a szkoła przekaże do SIO dane dziedzinowe.
W przypadku negatywnej weryfikacji, użytkownik SIO w pierwszej kolejności będzie musiał sprawdzić, czy nie popełnił omyłki przekazując dane do bazy danych SIO. W drugiej kolejności, gdy nadal weryfikacja będzie negatywna, będzie sprawdzał prawidłowość danych zawartych w dokumentacji szkoły.
Nowe rozwiązanie przewiduje, że wraz z rozpoczęciem wyjaśniania stanu faktycznego dyrektor szkoły przekazuje do bazy danych SIO dane dziedzinowe ucznia lub nauczyciela, którego dane identyfikacyjne zostały negatywnie zweryfikowane względem zbioru PESEL. Po wyjaśnieniu stanu faktycznego właściwe dane identyfikacyjne będą przykazywane do systemu i zostanie przeprowadzana procedura weryfikacji.
Autor: Anna Trochimiuk, prawnik, specjalista prawa oświatowego
Autor: Anna Trochimiuk
Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. W 2014 r. uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego radcy prawnego.