Pracownik wyznaczony do odśnieżania dachu powinien mieć aktualne szkolenie bhp i badania lekarskie

Małgorzata Krajewska

Autor: Waldemar Krupa

Dodano: 22 stycznia 2014

Nie wystarczy zapewnienie ciepłej kurtki i obuwia pracownikowi odśnieżającemu dach lub teren szkoły. Praca na wysokości przy odśnieżaniu dachu wymaga by pracownik posiadał odpowiednie zaświadczenie lekarskie, odbył instruktaż stanowiskowy i został właściwie zabezpieczony przed upadkiem.

  

 

Do odśnieżania terenu szkoły dyrektor może skierować pracownika, od którego nie wymaga się specjalnych kwalifikacji. Z uwagi na zagrożenia wypadkowe należy pamiętać jednak, aby do odśnieżania terenu szkoły dopuszczać jedynie pracowników, którzy:

  1. posiadają aktualne szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,

  2. posiadają ważne i aktualne badania lekarskie dopuszczające do pracy na określonym stanowisku,

  3. zostali poinformowani o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,

  4. zostali wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej oraz w odzież i obuwie robocze zgodnie ze szkolną tabelą norm przydziału tych środków.

 

Instruktaż stanowiskowy przed wysłaniem na dach


Zatrudniając pracownika do odśnieżania dachu na sali gimnastycznej należy pamiętać, że jest to praca na wysokości. W związku z tym należy zapewnić mu dodatkowe środki ochrony indywidualnej i zabezpieczenie przed upadkiem.

 

Pracownicy odśnieżający dachy budynków, jako osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych, przed przystąpieniem do pracy powinni odbyć szkolenie w dziedzinie bhp, w formie instruktażu na swoim stanowisku (stanowiskach) pracy.


Zakres i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od:

  • przygotowania zawodowego pracownika,

  • dotychczasowego stażu pracy,

  • rodzaju pracy,

  • zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.


Przekazanie informacji o ryzyku zawodowym  

Instruktaż stanowiskowy ma na celu uzyskanie przez pracowników:

  • informacji o czynnikach środowiska pracy występujących przy odśnieżaniu dachów budynków oraz o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,

  • wiedzy i umiejętności na temat sposobów zapobiegania urazom występującym przy pracach związanych z odśnieżaniem dachów,

  • wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu bezpiecznego odśnieżania dachów.


Zapamiętaj!

Wymagane aktualne orzeczenie lekarskie

Warunkiem koniecznym do dopuszczenia do pracy na wysokości, przy odśnieżania dachu, jest posiadanie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do tej pracy.


 

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) – art. 229 § 4.

  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650) - § 4 pkt 2, § 44, § 106 ust. 1 i 2, § 112.

  • Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.) - §2 ust. 1, §9 ust. 2, §11 ust. 3 i 4, załącznik - ramowy program instruktażu stanowiskowego.

Autor: Opracowanie redakcji
Małgorzata Krajewska

Autor: Waldemar Krupa

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu – oficer WP. Przedstawicielem firmy SEKA S.A. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie „Organizacji i Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy” w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Kwalifikowany Audytor systemów zarządzania bhp. Specjalisty ochrony przeciwpożarowej.