Za naruszenie tajemnicy korespondencji dyrektorowi grozi kara pieniężna

Dariusz Dwojewski

Autor: Dariusz Dwojewski

Dodano: 22 stycznia 2014

Pracodawca może otwierać korespondencję adresowaną na szkołę, także wtedy, gdy dodatkowo jako adresat wskazany został pracownik. Korespondencja, która przychodzi na adres szkoły, ale adresowana jest wyłącznie na pracownika objęta jest tajemnicą i pracodawca nie ma prawa jej otwierać.


Możliwość otwarcia korespondencji adresowanej na firmę zależy od tego, kto został oznaczony jako adresat. Jeżeli jako adresata oznaczono zarówno pracownika jak i firmę, to pracodawca jest uprawniony do otwarcia takiej korespondencji. W takim przypadku zakłada się, że jest to korespondencja pracodawcy, a nie prywatna korespondencja pracownika.

 

Jeżeli jako adresat został wskazany wyłącznie pracownik, to pracodawca nie może jej otworzyć bez jego zgody. To, że adresem doręczenia listu jest adres firmy, nie stanowi przesłanki uprawniającej do naruszenia tajemnicy korespondencji.

 

Jeżeli pracodawca otwiera list adresowany wyłącznie na pracownika, bez jego zgody, dopuszcza się naruszenia dóbr osobistych pracownika. Pracownik może w takiej sytuacji:

  • dochodzić ochrony dóbr osobistych na drodze postępowania sądowego, żądając zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne

  • żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,

  • żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.


Należy pamiętać, że otwieranie zamkniętego pisma adresowanego na inną osobę jest także przestępstwem.

 

Podstawa prawna: 

 

 

  • Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.) - art 23, art. 24.

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 111.

  • Ustawa z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm.) - art. 267 § 1.

Autor: Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa pracy