Dyrektor szkoły zobowiązany jest do opracowania wieloletniego planu doskonalenia zawodowego nauczycieli. Przyjmuje się, że plan ten obejmuje 5 lat kadencji. Do 31 marca dyrektor składa do organu prowadzącego sprawozdanie ze sposobu wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w poprzednim roku budżetowym.
Wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli powinien być rozpisany na plany roczne obejmujące lata kalendarzowe pokrywające się z latami budżetowym, bowiem środki na szkolenia są zabezpieczane w budżecie szkoły i w budżecie organu prowadzącego na dany rok budżetowy.
Środki finansowe przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli (w wysokości 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli) są zabezpieczane corocznie w budżecie organu prowadzącego. Organ dzieli te środki na część pozostającą w jego dyspozycji i część przekazywaną szkołom i placówkom, o której wykorzystaniu decydują dyrektorzy. Środki dla szkół są naliczane w stosunku do liczby nauczycieli zatrudnionych w szkole po przeliczeniu na pełne etaty.
Środki zabezpieczone w planie finansowym szkoły na doskonalenie zawodowe nauczycieli, muszą być wykorzystane w danym roku budżetowym (kalendarzowym).
Środki finansowe na doskonalenie zawodowe dla nauczycieli są zabezpieczane w budżecie szkoły w dziale 801 - Oświata i wychowanie; w rozdziale 80146 - Doskonalenie i dokształcanie nauczycieli, w § 4 700, § 4210, § 4300, § 4410.
Na każdy rok budżetowy organ prowadzący opracowuje plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, uwzględniającego wnioski dyrektorów szkół i placówek wynikające ze szkolnych wieloletnich planów doskonalenia zawodowego nauczycieli. Plan ten podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i jest przekazywany do szkół i placówek do wiadomości nauczycieli.
Dyrektorzy szkół są zobowiązani stosować się do tego planu i w terminie do 31 marca następnego roku złożyć do organu prowadzącego sprawozdanie z wykorzystania przyznanych środków. Na każdy rok szkolny rada pedagogiczna uchwala szkolny plan szkoleń i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dyrektor zobowiązany jest realizować ten plan, co w praktyce oznacza, że organizuje szkolenia i kieruje na takie formy doskonalenia, które określone został w ww. planie.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 70a.
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) - art. 39 ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 1 pkt 4.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 430) - §6.