Oceny pracy nauczyciela dyrektor szkoły dokonuje na piśmie. Jest to warunek bezwzględny by uznać ocenę za wykonaną. Zaniechanie obowiązku spisania oceny jest jednoznaczne z jej brakiem.
Praca nauczyciela, z wyjątkiem nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena ta może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego, o której mowa w art. 9c ust. 6 Karty Nauczyciela.
Ocena pracy nauczyciela dokonywana jest z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek:
Proces oceniania pracy nauczycieli jest mocno sformalizowany, mimo że ocena nie ma charakteru decyzji administracyjnej, lecz jest czynnością z zakresu prawa pracy. Ocena zawsze powinna być przygotowana na piśmie i stanowić dokument, w którym oprócz opisu znajduje się także stwierdzenie uogólniające wskazujące na jej poziom.
Udzielenie ustnej informacji nie może zastąpić sporządzenia oceny zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli oceny nie sporządzono na piśmie, to skutek tego zaniedbania jest taki, że tej oceny po prostu nie ma.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 6a, art. 9c ust. 6.
-
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1538).
Autor: Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych