Niepełnoletni pozostaje w ewidencji szkoły dopóki nie wyjaśni się gdzie realizuje obowiązek szkolny

Autor: Wanda Pakulniewicz

Dodano: 6 stycznia 2015

Dopóki uczeń podlegający obowiązkowi szkolnemu jest zameldowany w obwodzie danej szkoły, dopóty jej dyrektor jest zobowiązany do kontroli spełniania obowiązku szkolnego przez ucznia. Dyrektor zobowiązany jest podjąć wszelkie możliwe działania zgodna z prawem, by ustalić czy i gdzie uczeń spełnia obowiązek szkolny.

  

Działania i czynności, które może podjąć dyrektor w celu ustalenia miejsca realizacji danego obowiązku przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły:

Krok 1.

Skierowanie do rodziców dziecka z zapytaniem, czy i gdzie dziecko realizuje obowiązek szkolny (adres wynika z wykazu jaki dostarcza gmina). Pismo najlepiej wysłać „za potwierdzeniem odbioru”.

Jeśli pismo wróciło do szkoły, dyrektor podejmuje kolejne działania:

Krok 2

Skierowanie do sąsiednich szkół zapytania czy poszukiwane dziecko spełnia tam obowiązek szkolny (jeśli są takie możliwości).

Krok 3

Zlecenie pedagogowi lub wychowawcy wizyty w domu dziecka, w celu ustalenia, czy dziecko zamieszkuje pod adresem wskazanym, czy uczęszcza do innej szkoły i jeśli tak to do której. Z wizyty w domu dziecka należy zrobić notatkę niezależnie od tego, czy zastano kogoś w domu, czy uzyskano potrzebną informację.

Krok 4

Nawiązanie kontaktu z dalszą rodziną dziecka, sąsiadami, znajomymi (w miarę możliwości) w celu uzyskania informacji o miejscu pobytu dziecka/jego rodziców/członków rodziny. W tym wypadku również należy zrobić notatkę służbową, w celu udokumentowania podjętych działań.

Krok 5

Wysłanie do policji pisemnej prośby o ustalenie, czy poszukiwane dziecko zamieszkuje pod adresem wskazanym, czy uczęszcza do szkoły (której). Ten krok należy podjąć szczególnie wtedy jeżeli wizyta pedagoga w domu ucznia nie jest możliwa (np. ze względu na patologiczne czy niebezpieczne środowisko).

Krok 6

Skierowanie pisma do organu prowadzącego z informacją o wyczerpaniu działań umożliwiających ustalenie miejsca spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko.

Krok 7

Powiadomienie sądu rodzinnego i ds. nieletnich jeśli ustalono, że dziecko zostało pozostawione przez rodziców (np. wyjechali do pracy za granicę) bez ustalenia opieki prawnej lub w inny sposób dobro dziecka jest zagrożone.

Jeśli podjęte działania nie pozwalają ustalić miejsca realizacji obowiązku przez dziecko/ miejsca pobytu rodziców dziecka wówczas dyrektor podejmuje kolejne działania:

Krok 8

Wysłanie - za potwierdzeniem odbioru - upomnienia do rodziców dziecka zawierające:

  1. stwierdzenie, że obowiązek szkolny nie jest realizowany,

  2. wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu oraz

  3. informację, że nie spełnianie obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego (dyrektor jest wierzycielem).

Jeśli pierwsze upomnienie jest nieskuteczne, należy je ponowić.

Krok 9

Jeśli upomnienie nie zostało odebrane (z adnotacją poczty: adresat wyprowadził się bądź adresat pod wskazanym adresem nieznany) – wysłanie wniosku do Wydziału Udostępniania Informacji Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA o udostępnienie informacji ze zbioru danych PESEL, dotyczących nowych danych adresowych rodziców dziecka. Wniosek najlepiej:

  1. wysłać na urzędowym formularzu,

  2. podać jak najwięcej danych poszukiwanej strony,

  3. wykazać interes prawny, czyli do jakich celów są niezbędne poszukiwane dane.

Krok 10

Ponowienie wysyłki upomnienia pod nowy adres jeśli uzyskano nowe dane adresowe.

Krok 11

Jeśli Wydział MSWiA nie posiada aktualnych danych dotyczących miejsca pobytu strony - wystąpienie do sądu rodzinnego i ds. nieletnich, właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu strony, z wnioskiem o wyznaczenie „przedstawiciela dla osoby nieobecnej” czyli kuratora.
Obowiązkiem kuratora jest postarać się o ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomić ją o stanie jej spraw. Dzięki temu możliwe jest uznanie, iż mimo, że pismo nie zostało doręczone stronie w miejscu zamieszkania, to strona została skutecznie zawiadomiona.

Krok 12

Jeśli rodzice nie zastosowali się do wezwania - wysłanie do organu prowadzącego wniosku o wszczęcie procedury egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jeśli żadne działania nie przyniosły oczekiwanych skutków, to wybrane z nich należy ponowić po jakimś czasie. Uczeń cały czas pozostaje w ewidencji szkoły dopóki sprawa się nie wyjaśni, lub uczeń nie ukończy 18 lat. Powinien być wpisany także do księgi uczniów, przypisany do odpowiedniej klasy oraz mieć założony arkusz ocen.

Podstawa prawna: 


  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).

  • Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm.).

  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. poz. 1170).

 

Autor: Wanda Pakulniewicz, specjalista prawa oświatowego