Kierowanie przez ucznia wulgarnych i obraźliwych epitetów pod kierunkiem nauczyciela jest znieważeniem podczas pełnienia obowiązków służbowych. Dyrektor powinien o takiej sytuacji powiadomić organ prowadzący.
Dyrektor, który dowie się o tym, że w czasie trwania zajęć doszło do znieważenia nauczyciela przez ucznia, ma obowiązek powiadomić o tym organ prowadzący. Zarówno dyrektor jak i organ prowadzący mają obowiązek wystąpić z urzędu, w obronie nauczyciela. Znieważenie nauczyciela jest przestępstwem i powinno zostać zgłoszone policji.Za znieważanie, nauczycielowi przysługuje prawo do ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
Uczeń, który znieważy nauczyciela, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wobec nieletnich stosuje się środki wychowawcze i środek poprawczy. Katalog środków (11 rodzajów) określa art. 6 ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Jeśli nauczyciela sam dokonałaby zgłoszenia przestępstwa na policję, dyrektor powinien dodatkowo dokonać tego z urzędu. Kara za znieważenie, z oskarżenia z urzędu może być wyższa niż z oskarżenia prywatnego. Z oskarżenia z urzędu sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z oskarżenia prywatnego sprawcy grozi kara grzywy albo ograniczenia wolności. W przypadku szantażu kara jest taka sama (pozbawienie wolności do lat 3) niezależnie od tego kto wnosi oskarżenie.
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.) - art. 63 ust. 2.
Ustawa z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.) - art. 191 § 1, art. 216 art. 226.
Ustawa z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 382) - art. 5